СКАНДАЛ: Најден ОТРОВ во креми за бебе, пасти за заби, козметика


На пазарот во Србија, а многу е веројатно дека истите тие производи ги има и во Македонија – се продаваат козметички и медицински препарати кои во себе содржат колоидно сребро, иако тој елемент, според мислењето на научниците може да создаде алергија, односно врзување на среброто за кожата,  а потоа сето тоа да прерасне во проблеми со срцето, дури и смрт.

1065902-beba-krema-profimedia-rsПод изговор дека оваа супстанца” не е изричито забранета ” санитарни и пазарни инспекции не го спречуваат нивното продавање и рекламирање, така што може да се најдат пасти за заби, спрејови за нос , па дури и креми за бебиња со колоидно сребро !

– Апсорпција е преку дишните органи, кожата и гастроинтестиналниот тракт.  присутноста на пазарот е голема, и се регистрирани токсични ефекти – предупредува Вукосава Стевановиќ , претседател на “јадрото на фармација. ”

Инаку, на пазарот постојат многу компании кои продаваат производи со колоидно сребро . Овие производи се продаваат како природен антисептик и се вели дека помага во третманот на акни, алергии, воспаление на слепо црево , инфекции на мочниот меур , труење на крвта , чиреви , па дури и во третманот на гонореа и антракс.

Стевановиќ изјави дека голем број локални и меѓународни експерти и здравствени институции укажа на потенцијална токсичност на колоидно сребро во нив, и дека посебна претпазливост е потребна во козметиката бидејќи тие се користат долгорочно и постојано .

– Колоидното сребро е класифицирано како токсичен метал , како што се жива, олово , арсен … Точно е дека среброто има антибактериски ефекти, но вистината е и дека среброто е неселективен токсичен биоцид. По долготрајната употреба на колоидно сребро или сребро соли води до депозит од сребро под кожата , кои на крајот добива сина или пепелкаста боја. Изложеност на клетките на одредени ткива и органи на влијанието на сребро може да гое наруши нормалниот имунолошки процес на телото.

опасно е да се рекламираат овие производи со неказнивост како медицински помагала и во форма на козметика  дури и за деца – рече Стевановиќ.Продажбата на препарати кои содржат сребро во ЕУ е регулирано со посебни прописи , додека во САДе  забранета од страна на ФДУ, на Прехрамбената и Лекарската администрација во САД Одделот за здравство и социјалните услуги.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1