Смајли полни 30 години – среќен роденден Смајли


Професорот Skot Fahlman од Питсбург во 1982 година на огласната табла на факултетот на студентите им оставил порака која завршувала со Смајли.

,,сакав студентите да научат да ги разликуваат сериозните од помалку сериозните соопштенија”, изјавува професорот

Смајли станал популарен откако професор од Питсбург почнал да го употребува во своите мејлови.

Експерти од “Microsoft” по долга претрага успеале да го најдат првиот маил со смајли. По неколку дневна потрага успеале да го најдат и првото смајли  во компјутерот на овој професор.

Tags: ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1