Со четка за заби од 2 евра поправиле вселенска станица од 100 милијарди


 

Астронаутите Sunita Williams и Akihido Hoshide успеале да го порават дефектот на вселенската станица со четкичка за заби.

Имале проблем со електрична енергија во станицата. Пробале да инсталираат нов уред на 30 август но неможеле да го прицврстат за станицата поради големиот број на метална струготина која се наоѓала на штрафовите. 8 часа се обидувале да ги исчистат со жица, но не успеале.

На крајот астронаутите одлучиле да импровизираат па искористиле четка за заби која малку ја модифицирале.

 

На обичната четкичка од 2 евра прицврстиле метална шипка и почнале да рибаат. По 4 часа интезивно триење успеале да ги исчистат штрафоците и единицата била прицврстена.

,, хјустон, изгледа дека ортаците само што ја спасија станицата – јавил преку радио врскатата Џек Фишер од центарот за констрола на мисијата во вселенскиот центар во Хјустон.

Новиот систем бил вграден без никаков проблем, а бил пуштен во употреба за само половина час.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1