Tag Archives: bura

Фото галерија: Погледнете како изгледаше утрово небото на Канада како последица на соларна бура

Утрото на 03.09.2012 година пред изгревањето на сонцето жител на Алберта, Канада, решил да го овековечи природниот феномен кој настанува како последица на големата соларна бура која ја зафати нашата планета.

______________________________________________________________________________________________________

Соларната бура почувствувана на Земјата!

Короналната соларна бура од 31 август денеска го 12 часот и 15 минути ја зафати нашата планета. Ненадеен импулс измерен на 28nT бил детектиран на магнетометарот во близина на Болдер, Колорадо. Мала гео магнетна бура моментално е во процес врз планетата Земја. Бурата во моментов е во прогрес. Предупредување: Гео магнетен К – индекс 5. […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Можна силна гео магнетна бура утре

Обсерваторијата за Соларна Динамика на НАСА на 31.08 оваа година сними зачудувачки соалрен пламен со јачина од Ц8 на југоисточниот дел од нашата ѕвезда.

______________________________________________________________________________________________________

Хаос во Москва: Центарот под вода, 2 жртви, 2 деца повредени ФОТО/ВИДЕО

Голема бура ја зафати Москва. Од гром загинале 2 работници. Обилните дождови комплетно го парализирале градот кој е под вода. Повредени се и 2 деца.

______________________________________________________________________________________________________

Блокирана Партизанска – кров од зграда падна на среде – песочна бура во Скопје/ Фото

На улицата Партизанска блокиран сообраќајот на сите три ленти. По песочната бура дел од кровна конструкција паднал среде улица. 

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Сончева бура X – класа ќе ја погоди земјата денеска

Сончева бура од Х-класа(Икс-класа) која е создадена од ерупција на Сонцето пред два дена се очекува да ја погоди планетата Земја во текот на 8 јули – денес.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1