Tag Archives: komisija

Екс министер на МВР ќе биде лустриран во понеделник? Уредници од МТВ куртулиле

Во понеделник комисијата за лустрација најави дека ќе расправа за 3 високи функционери на МВР. Меѓу нив и досието на бивш министер на МВР, објавува Либертас од свои извори.

______________________________________________________________________________________________________

Попоски: Ако нема ,,МАКЕДОНСКИ,, во извештајот на ЕК, Македонија нема да го прифати

Македонија нема да го прифати извештајот на Европската комисија за напредок на земјата ако во него ја нема придавката „македонски“, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски.

______________________________________________________________________________________________________

Се враќа придавката „македонски“ во европските извештаи

Придавката “македонски“ се враќа во извештајот на ЕК, со кој се оценува напредокот на државата во исполнувањето на европските критериуми, пишува весникот Нова Македонија повикувајќи се на високи извори во МНР.

______________________________________________________________________________________________________

Двајца нови кодоши од редовите на владејачките партии

Македонец, советник од актуелната владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ , кој работи во општина Гази Баба, и Албанец кој бил советник од редовите на ДУИ во општина Боговиње, денеска беа прогласени за кодоши од страна на Комисијата за верификација нна факти.

______________________________________________________________________________________________________

Листата на кодоши објавена – но на интернет де ја има де ја нема

Но во обид да ги прочитаме досиејата и да ве информираме наидовме на пречки. Имено линковите до лустрираните де ги има де ги нема на интернет.

______________________________________________________________________________________________________

Кодоши по втор пат – 11 лица на списокот

Лустраторите денеска прогласија 11 соработници на тајните служби чии имиња јавно ќе се објават во наредните денови, а нивните досиеја ќе може да ги читаат сите грaѓани.

______________________________________________________________________________________________________

Објавени имињата на првите 10 лустрирани кодоши

За десетина дена се очекува комисијата за лустрација да ги заврши сите законски процедури за објавување на имињата и презимињата на сите сегашни носители на функции, соработници на органите на државна безбедност, со цел во иднина да ги ограничи истите да вршат каква било јавна функција.

______________________________________________________________________________________________________

Трета мајка за кодошите – од утре повторно лустрација

Кодошите кој куртулија благодарение на Уставниот суд, повторно влегуваат во процедура. откако собранието го изгласа законот за лустрација тој утре излегува во службен весник и случаите ќе бидат повторно разгледувани, информира Сител.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1