Трета мајка за кодошите – од утре повторно лустрација


Кодошите кој куртулија благодарение на Уставниот суд, повторно влегуваат во процедура. откако собранието го изгласа законот за лустрација тој утре излегува во службен весник и случаите ќе бидат повторно разгледувани, информира Сител.

Со новиот закон имињата на соработувачите со тајните служби ќе се објавуваат јавно на интерент. На посебната страница на Комисијата за верификација на фактите.

Трета мајка за кодошите. Два пати законот заглави во Уставниот суд, со овој трет обид ќе се лустрираат сите актуелни и поранешни функционери до 2006 та година, односно до донесувањето на законот за слободен пристап до информации.

Tags: , , , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1