Tag Archives: pacient

Вирусот Западен Нил се прелеа и во Хрватска – Дали е Македонија подготвена

Вирусот Западен Нил кој го пренесуваат комарци, од Србија се прелеа и во Хрватска. Регистриран е првиот заболен, пациент од Славонски Брoд.

______________________________________________________________________________________________________

Парична казна за докторката од Ѓорче

Докторката Ксенија Мојсовска која беше дежурна кога пред поликлиниката во Ѓорче Петров почина човек без да му биде укажана лекарска помош доби парична казна 20 насто од плата во рок од три месеци.

______________________________________________________________________________________________________

Суспендираната лекарка во болница – со нарушено здравје поради преголем стрес

Според информациите лекарката Ксенија Мојсовска поради преголемиот емоционален стрес со нарушена здраствена состојба и покачен притисок била хоспитализирана вчера попладне.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Пациентка го теши лекарот кој плачел соопштувајќи и ја лошата вест

Најтешко за секој доктор е оној момент кога ќе треба на пациентот да му ја соопшти лошата вест. Доктор Себастијан Шубла, се нашол во ваква ситуација но му паднало толку тешко што на крајот, неговата пациентка, 75 годишната Алдред, морала да го утеши, да не се грижи премногу и дека тоа и не е толку […]

______________________________________________________________________________________________________

Сител: Докторката од Ѓорче спасувала живот на дете кога скопјанец почина пред влезот на поликлиниката

Скопјанецот Ѓуреци Севдаи, во изјава дадена за тв Сител тврди дека докторката од Ѓорче не е виновна бидејќи во тие моменти го спасувала неговиот син.

______________________________________________________________________________________________________

Суспендирана лекарката која остави човек да умре пред поликлиниката во Ѓорче – може да ја изгуби и лиценцата за работа

Суспендирана е Др. Ксенија Мојсовска, која беше дежурен лекар во моментот кога 71 годишен скопјанец падна и почина пред поликлиниката Ѓорче Петров.

______________________________________________________________________________________________________

Немаме лекови – мајкави ќе умре за 2 часа- Скандалозна изјава на лекар

  Мајката на 39 годишниот Ненад Ристиќ водела битка со тумор на мозокот. Ја отпуштиле од болница и ја оставиле на домашно лекување. Во петокот рано наутро, околу 7 часот, и се слошило и нејзниот син повикал брза помош.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1