Tag Archives: parking

Укинување на зонското паркирање – Скопјани ќе бараат со петиција

Скопјани собираат потписи за со петиција да бараат укинување на зонското паркирање. На интернет се појави страна (ОВДЕ ) на која се бара да се соберат што поголем број потписи за и формално да се поднесе барање за укинување на зонското паркирање.

______________________________________________________________________________________________________

По 21 часот бесплатен паркинг во Скопје – нови измени

Од понеделник се менува работното време на паркинзите на ЈП Градски паркинг во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Обезбедувањето на МНР претепало скопјанец

Денеска, околу 12 часот, на улицата Даме Груев на паркингот пред МНР вработен во министератвото како обезбедување претепал скопјанец, кој сакал своето возило да го паркира на паркингот за службени возила, објави Плусинфо.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Резервирано за возила на УН и магариња на УН

  Овој паркинг е резервиран само и исклучиво за возила кои припаѓаат на УН – Обединетите нации. За да се паркира тука возилото мора да е бело а н него да се испишани буквите УН – впрочем како и што се препознатливи возилата на оваа меѓународна организација.

______________________________________________________________________________________________________

Побарала фискална добила ќотек на паркинг во Тетовската болница

Перса Наумовска од Јегуновце била физички нападната од вработениот на паркингот во Клиничката болница во Тетово.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Пијан Русин возел багер – уништил 7 коли – па го претепале

Русин летва пијан успеал да се качи во багер, никој не знае ни од кај го нашол ни како го стартувал. Почнал да си вози па стасал до еден паркинг.

______________________________________________________________________________________________________

Не се карајте со полицајците – нема паркирање во селото Лешок денес

  ,, Им советуваме на граѓаните кои ќе одат во Лешок денеска на празнувањето на Голема Богородица, да се воздржат од непотребни расправии и да не го нарушуваат јавниот ред и мир, паркинг во селото нема, но обезбеден е паркинг за сите кои ќе дојдат,, изјави портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.

______________________________________________________________________________________________________

Кралот Ричард трети закопан под паркинг? Археолозите ја ископаа вистината

Англиски археолози најавуваат дека го пронајдоа гробот на некогашниот величествен англиски крал Ричард Трети и тоа не било каде туку под паркинг во градот Лестер во Англија.

______________________________________________________________________________________________________

Заборавате каде сте паркирале? Нова апликација ќе ви помага

На секого барем еднаш му се случило да неможе да си го најде автомобилот на паркинг. Каде ли паркирав е често прашање.

______________________________________________________________________________________________________

Центар се пишмани – ги послуша моторџиите нема да се плаќа паркинг на мотори

По денешниот протест на моторџиите за одлуката на општина центар на нејзините паркинзи да се наплаќа и паркирање на мотори, постигнат е компромис и одлуката е променета.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се наплаќа паркинг на мотори во Центар – 15 ден час

  Општина Центар од септември ќе почне да наплаќа за паркирање веспи, а дотогаш ќе важи тест-период. Во центар ќе има околу стотина обележани места за паркирање мопеди.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1