Tag Archives: sonce

Магданос за флеките од сонце

Според научниците и козметичарите магданосот е моќно средство за отстранување на флеките на лицето и телото предизвикани од сонце.

______________________________________________________________________________________________________

Лосионот од јагоди штити од УВ зраци

Откако повеќе видови на овошје беа тестирани со цел да се открие кое најмногу штити од штетните УВ зраци, открено е дека најдобар заштитник се јагодите.

______________________________________________________________________________________________________

Сонцето е најголем афродизијак за време на одмор

Сајтот MissTravel.com направил анкета меѓу Британците и утврдил дека сонцето, како за мажите така и за жените, е она што ги тера да се расположени за секс, за време на одмор во странска земја.

______________________________________________________________________________________________________

Како да се одбраните од алергијата на сонце

Постепено излегување на сонце во најголема мера ја намалува можноста од настанување на алергиска реакција. Но за време на летниот одмор, тоа е нешто што и не можеме така лесно да го контролираме.

______________________________________________________________________________________________________

Несакани реакции при употреба на лекови во летниот период

Автор M-r Ph Марија Петреска / Комбинацијата на сончева светлина и одредени лекови или супстанци, може да доведе до појава на црвенило на кожата познато како еритема која наликува на изгореници од сонце.

______________________________________________________________________________________________________

Сончаница, изгореници, топлотен удар – Сонцето има заби!!

Топлото време освен што е неподносливо – ве прави мрзеливи, безволни, уморни, носи и реални ризици за здравјето. Сонцето ув индексот се се поштетни за човекот.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Сончева бура X – класа ќе ја погоди земјата денеска

Сончева бура од Х-класа(Икс-класа) која е создадена од ерупција на Сонцето пред два дена се очекува да ја погоди планетата Земја во текот на 8 јули – денес.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1