Tag Archives: telefoni

Новите мобилни телефони се помалку штетни

„iFixit“ во соработка со организацијата „HeakthyStuff.org“, ги објави резултатите од студијата во која е направена хемиска анализа на мобилните телефони, со цел да се утврди количината на штетните материи кои што се наоѓаат во самите телефони.

______________________________________________________________________________________________________

Крадци го обиле домот на Мартин Протуѓер – Да или Не?

Вчера вечерта бил обиен домот на Мартин Протуѓер, шефот на кабинет на премиерот Никола Груевски, јавува ОхридСкај од извори во МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Мобилниот телефон го зголемува ризикот од рак на мозокот за дури 290 проценти!

Колку долго или кратко ги користиме мобилните телефони свесни сме за нивните потенцијални штети. А колку всушност се тие штетни дознаваме од најновото истражување.

______________________________________________________________________________________________________

Фрапантно истражување: Децата знаат да користат смарт телефон, а незнаат да врзат врвки на патики

Тестираните деца подобро се снаоѓале со компјутерски игри, како и со употреба на смарт телефони, отколку што успевале самостојно да си ги врзуваат врвците, или пак да објаснат некои појави од нивната околина

______________________________________________________________________________________________________

Го опремил стадото овци со мобилни телефони

Еден јужноафрикански фармер ги опремил своите овци со мобилни телефони со цел постојано да биде во контакт со стадото и да ги спречи постојаните кражби на имотот, пишуваат тамошните медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Т-Мобиле ќе ги дава вашите мобилни броеви на секој кој ќе се јави

Нема потреба повеќе да вртите по пријатели и да го барате мобилниот телефон кој ви е потребен. Барем така вели смс пораката која т-мобиле им ја испраќа деновиве на своите корисници.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1