Вечерва „Супермесечина“ ќе го осветли небото (Видео)


Најголемата полна месечина за 2013 година, т.н. „Супер месечина“ овој викенд ќе блесне на небото.

super mesecinaУтре Месечината ќе пристигне во перижи – точката во својата орбита, што значи најблиско растојание до Земјата, од околу 221.824 милји (356.991 километри). Месечината вообичаено ја достигнува перижи – точката еднаш во секој месец, но растојанието до Земјата варира од 3 отсто.

Но во недела Месечината ќе биде најблиску до Земјата за оваа календарска година. Месечината официјално ќе се претвори во полна. Оваа фаза на Месечината научниците ја дефинираат како феномен „Супер месечина“.

Супер месечината нема да биде поддеднакво видлива од различни места на Земјата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1