Времето побудале – снег во Јоханесбург, -10 во Австралија ( Видео)


Најнаселениот град во Јужна Африка Јоханесбург се најде под снежна покривка.

Снегот почнал да паѓа во утринските часови, снежните врнежи се ретка појава и во Јоханесбург во текот на зимските месеци. Во претходните 103 години снег паднал само во 22 дена, а последен пат снег забележале во јуни во 2007 година, пренесува weather4all

Во австралија пак температурите во ноќта ги смрзнале граѓаните.

New South Wales регистрирал најладна августовска ноќ . температурите паднале на  -10 C
во градот Паркес имало најниска температура во последните 12 години – било – 5 степени. Во Сиднеј – 2, а во Ричмонд -1.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1