Американец падна на допинг тест, поради тоа што јадел храна која што содржела марихуана


Американскиот џудо брец Николас Делпополо е исфрлен од Олимпијадата откако паднал на допинг тестот. Се утврдило дека 23 годишниот Делпополе изел храна која ја испекол со марихуана.

Делпополо бил дисквалификуван од страна на Интернационалниот Олимписки комитет од натпреварите до 73 килограми, откако претходно заврши на седмото место.

Делпопло е првиот атлет на ОИ 2012 кој паднал на допинг тест, и во соопштение објавено од страна на Американскиот Олимписки комитет се изјасни дека е жали и се срами за неговата грешка.

„Јас не знаев дека храната која што ја конзумирам била печена со марихуана во неа. Им се извинувам на Американскиот олимписки комитет и на сите фанови. Се срамам од ваквата грешка“, изјавил Делпополо.

Tags: , , , ,

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1