Archive by Author

Сведок во Тенк: Кога се пукаше во Јегуновце, министерката ја криевме во објект бидејќи немавме блиндирано возило

Шефот на обезбедувањето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, Виктор Белевски, е првиот сведок на денешното рочиште во случајот „Тенк“ за набавката на мерцедесот. Тој рече дека од сите блиндирани возила, тоа што го користел екс премиерот Никола Груевски било најпроблематично. – Под моја надлежност беа сите возила кои ни припаѓаат, едно од […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве како ќе изгледаат новите банкноти од 10 и 50 денари

Од следниот месец Народната банка на Република Македонија првпат воведува полимерни банкноти со апоенска вредност од 10 до 50 денари. –Од 15 мај годинава Република Македонија ќе биде на мапата на државите чијашто централна банка има започнато процес на полимеризација на банкнотите на националната валута. Македонскиот денар ќе се вбројува меѓу валутите чии банкноти со […]

______________________________________________________________________________________________________

Од 1 мај во УЈП Скопје само со закажан термин

Услугите на Регионалната дирекција на УЈП во Скопје од 1 мај ќе бидат достапни само доколку даночните обврзници и сметководители имаат закажано термин за средба со даночните агенти. Терминот ќе се закажува преку Инфо центарот на УЈП на телефонот 0800-33-000 или 02/3253-200 или преку веб страницата на Контакт центарот kontaktcentar.ujp.gov.mk. Од Управата за јавни приходи […]

______________________________________________________________________________________________________

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди-џеј Авичи, не покажале ништо сомнително во врска со неговата смрт, јавува шведската телевизија СВТ, повикувајќи се на неименуван извор. Берглинг почина во петокот, во Мускат, главниот град на Оман. Локалната полиција изврши две обдукции, а изворот тврди дека убиство како причина за смртта, е […]

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: Синот на Есма приведен поради кражбата во музејот

Симеон Атанасов е осомничен дека по смртта на пејачката крадел уникати, од гардеробата се до урната на нејзиниот сопруг, музичарот Стево Теодосиевски. Еден од 47 посвоени синови на покојната дива на ромската музика Есма Реџепова, Симеон Атанасов, е приведен под основано сомнение дека го ограбил нејзиниот музеј на скопската тврдина Кале, кој е под заштита […]

______________________________________________________________________________________________________

Познати луѓе кои мистериозно исчезнале (Фото)

Смртта на Натали Вуд. Црната Далија. Бермудскиот триаголник. Дали Тони Сопрано умре на крајот на „The Sopranos?“ – необјаснети исчезнувања за луѓе кои сите легално биле прогласени за мртви иако нивното тело никогаш не било пронајдено, а и ден денес не се знае каде е.  Хенри Хадсон Исчезнат од: 1611 година Хенри Хадсон, односно познатиот британски […]

______________________________________________________________________________________________________

Три момчиња се степале за девојка во центарот на Скопје, двајца завршија во болница

Ноќеска во 02.40 часот во угостителски објект на булевар “Св. Климент Охридски” нарушен е јавниот ред и мир со меѓусебна тепачка. Излезено е на местото на настанот од страна на полициски службеници, при што е констатрано дека А.Д.(20) од едната страна и В.П.(25) и Д.М.(26) од другата страна сите од Скопје, го нарушиле јавниот ред […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина ГОЛЕМИОТ мал актер – страдаше од депресија и алкохолизам

Актерот Верн Тројер, кој стана најпознат по улогата Мини Ми во серијалот филмови „Остин Пауерс“, почина на 49 години во болница во Лос Аџелес. Тројер минатата недела бил хоспитализиран во алкохолизирана состојба, бидејќи се обидел да изврши самоубиство. Актерот подолг период страдаше од депресија и алкохолизам, а минатата година замина на рехабилитација. Тројер беше специфичен […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина најстариот човек во светот – Јапонката Наби Таџима живееше 117 години

Најстариот жител на планетата, Јапонката Наби Таџима, почина на 117 години во болница на островот Кикај. Властите од префектурата Кагошима соопштија дека таа починала во 20 часот по локално време од природна смрт. Таџима живееше во Дом за стари лица, а во јануари поради општа изнемоштеност беше примена во болница. Таа во септември 2015 година […]

______________________________________________________________________________________________________

Тричлена банда со месеци крадела низ Скопје, двајца од нив побегнале од Идризово

Секторот за внатрешни работи Скопје Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно непознато лице поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела „тешки кражби“. Во периодот од 24.09.2017 до 13.04.2018 година на подрачјето на Скопје во бензиски пумпи, маркети и аптека пријавените извршиле три […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Германија месечно земаат по 416 евра, а ништо не работат

Околу 54.000 српски граѓани како долготрајно невработени лица во Германија месечно примаат по 416 евра без да работат ништо. 16.924 хрватски граѓани на крајот на 2017 година примале ваква помош во наведената земја. Тоа е за 1.8 проценти повеќе од една година претходно. Оваа помош се разликува од социјална помош. 5.933.000 граѓани добиваат социјална помош, […]

______________________________________________________________________________________________________

Тајната средба на Брена и Баба Ванѓа – и кажала за кого ќе се омажи

Денес е најголема балканска ѕвезда, ваква судбина Баба Ванѓа и предвидеТаа отишла кај слепата видовита баба Ванѓа, која и ја предвиде иднината. Лепа Брена своевремено ја посетила баба Ванѓа, кај која одеа бројни јавни личности кои сето тоа го држеа во тајност “Ќе се омажиш за човек во бело. Ќе живееш во складен брак, но […]

______________________________________________________________________________________________________

„Стоп за извршителите“ со повик за протестен марш на 1 Мај

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата, бараат итно одблокирање на сметките, како и ревизија на работата на извршителите. – На 1 Мај ги повикуваме тие што се сега блокирани и тие што биле блокирани и заради тоа биле многу онеправдани, ги […]

______________________________________________________________________________________________________

Девојката со марихуаната објави ново видео: Дома дозволено е? ВИДЕО

Скопјанката Моника Ристеска, објави ново видео како пуши марихуана, но сега видеото е снимено во нејзиниот дом. Во него таа прашува: „Дома дозволено е?“. Девојката во четвртокот објави видео како пуши марихуана по скопските улици, а во петокот беше приведена во Градскиот парк во Скопје на информативен разговор. Таа се претставува голем поборник за легализација […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО-ДПМНЕ: Семејствата на жртвите од масакрот кај Смилковско заслужуваат правда – Заев ги излажа

Семејствата на жртвите од масакрот кај Смилковското езеро заслужуваат правда. Заев во повеќе наврати ја најавуваше „вистината“ за случајот „Монструм“. Тврдеше дека има докази, односно телефонски разговори и смс пораки кои ќе фрлеле ново светло на случајот. Обвинетите ги прогласуваше за невини, а на роднините на егзекутираните момчиња им посочувал разговори на функционери од ДУИ […]

______________________________________________________________________________________________________

Охриѓанец падна од балкон во Скопје, почина на самото место

Вчера во 20,50 часот во Скопје пријавено е дека на улица „Методија Шаторлов Шарло“ од балкон паднал Ѓ.Ч.(52) од село Велгошти, охридско. Од страна на доктор од Итна медицинска помош била констатирана смрт. Извршен е увид на местото на настанот, се работи на расчистување на случајот.

______________________________________________________________________________________________________

Ограбена црквата Св. Јован Крстител во Скопје

Вчера е пријавено дека во времето од 14,00 до 18,30 часот од страна на непознат сторител кој влегол преку отворена врата од црквата “Св. Јован Крстител” во Скопје, одземени се околу 15.000 денари и уништени се две камери. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

______________________________________________________________________________________________________

Полицаец во Драчево го пронајде исчезнатото девојче (13)

Вчера рано наутро во 06,00 часот на последна автобуска станица број 41 во Драчево, полициски службеник пронашол 13- годишно дете. Девојчето било пријавено за исчезнато на 15. овој месец.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1