Archive by Author

Спреј против самоубиство?!?

На секои 80 минути, по еден американски воен ветеран си го одзема животот, а психолозите веќе говорат за т.н епидемија на самоубиства. Американската војска, во обид да ја спречи оваа “епидемија“, одобри три милиони долари за истражувања.

______________________________________________________________________________________________________

И попови стануваат политичари – ќе се формира руска православна партија

Групите “Автократска Русија” и “Унија на православните граѓани“, планираат да  регистрираат “православна“ парија, објави  рускиот весник ” Известија“.

______________________________________________________________________________________________________

Се шетал низ Њујорк и “глумел“ позната личност

Младиот  Brett Cohen од секогаш сакал да знае какво е чуството да бидеш познат, па решил да експериментира со група туристи.

______________________________________________________________________________________________________

Деца од дом биле робови на „Сваровски“

Со задоцнување од три до пет децении, утврдено е дека “нежните раце“ кои биле накитени со нараквици и ѓердани, всушност биле рачиња на деца од  домот за малолетници, “Свети Мартин” , кој се наоѓа во малиот град Швац, лоциран во близина на Инсбрук.

______________________________________________________________________________________________________

Манијак напаѓа жени – со жилет им го сече вратот и лицето

Во текот на ноќта, жителите на Лондон, се плашат да излезат надвор, бидејќи полицијата не успеа да го уапси напаѓачот, кој за период од десет дена нападна две девојки кои ги исече со жилет.

______________________________________________________________________________________________________

Бремена мајка со 2 годишна ќерка оди од контејнер до контејнер за да преживеат

Во центарот за хуманитарна помош во Нови Сад на врата тропнала трудна жена, која со себе ја носела и нејзината две годишна ќерка. Тие живеат во екстремна сиромаштија, објави весникот Нови Сад.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Анономуси со едукација како да го измамите новиот систем за набљудување „TrapWire“

Доколку не сакате владата да го следи секој ваш чекор преку модерната технологија за скенирање на лицето, а истовремено не би употребиле чекан или сличен алат со кој би ги искршиле сите камери околу вас, Анонимуси можат да ви помогнат.

______________________________________________________________________________________________________

Шарапова инвестираше во нов бизнис – отвори продавница за слатки во Њујорк

Руската тенисерка Марија Шарапова наоѓа нови начини на кои ќе може да заработува по завршување на нејзината кариерата. Таа во Њујорк отвори продавница за слатки.

______________________________________________________________________________________________________

Една лекарска грешка чини живот

Докторите се луѓе, поради што и во нивната работа е дозволена човечка грешка. Но, во Македонија, за разлика од другите држави, проблемот се јавува кога таа грешка се прикрива и никој не превзема одговорност за изгубениот човечки живот.

______________________________________________________________________________________________________

Клип од Азис осамна на сајтот на московски суд – хакери во знак на поддршка за Пуси риот

Хакери ја пробиле официјалната веб страница на Московскиот суд кој ги осуди трите членки на групата Пуси Риот на две години затворска казна.

______________________________________________________________________________________________________

Закон за бранители и за ОНА или нема Влада

Со предлог законот за бранители, ВМРО-ДПМНЕ го крши Мајскиот договор со ДУИ, што може да предизвика оваа партија да излезе од Владата, тврди генералниот секретар на ДУИ, Абдулаќим Адеми, за порталот Порталб, пренесува плус инфо.

______________________________________________________________________________________________________

Родители биле во кафеана во Куманово – си го заборавиле 6 годишниот син на среде автопат

Семејството било на вечера во кафеана во Куманово. При крајот на вечерата родителите започнале караница, која трела и по патот кон Скопје, објави весникот Вечер.

______________________________________________________________________________________________________

Како е возможно да е бремена, а да не знае?!?

Според меѓународно признати студии и истражување, секоја 7225 трудница, се до самото породување, не знае дека е трудна. Ова е редок феномен кој научно тешко се објаснува.

______________________________________________________________________________________________________

На пиперки увезени од Грција пишува ,,кората не е за јадење содржи канцерогени пестициди,,?? Фото

На оваа фотографија снимена во “Меркатор“, јасно се гледа ознаката “не е за јадење“, поради тоа што содржи канцерогени пестициди.

______________________________________________________________________________________________________

Сменети сите полицајци од аеродромот во Мексико – 348 на број

Полицијата во Мексико повеќе не им верува на своите службеници – дел од нив шверцувале кокаин. Поради инцидентот кој се случи на 25 јуни, кога еден од вработенените уби тројца негови колеги, федералната полиција, замени вкупно 348 полицајци кои го обезбедувале меѓународниот аеродром во главниот град на Мексико.

______________________________________________________________________________________________________

“Гугл“ ќе му плати 60.000 евра на оној кој ќе успее да го хакне “Хром”

На 2 октомври во Куала Лумпур, хакери од целиот свет ќе се соберат за да учествуваат во натпреварот “Pwnium 2”, кој го организира американскиот веб гигант “Гугл”, објавија француски медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

4 милиони нокшири за бебиња повлечени од продажба – 21 дете завршило со повреди на главата

Бебињата најмногу се повредуваат кога нивните родители ги ставаат нокширите на нерамна површина, но не е реткост децата да се повредат и кога се обидуваат да станат од нокширот оставен на рамен под.

______________________________________________________________________________________________________

Со пукање од калашников до пари за политичка кампања

Додека во Македонија никој не знае од каде доаѓаат приходите за политичките кампањи, во Америка партиите јавно ги споделуваат идеите за обезбедување на паричните средства.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1