Archive by Author

Розе гулаб ги збуни научниците

Мистериозен розов гулаб крена голема научна прашина, прв пат е виден во населба во северен Лондон.

______________________________________________________________________________________________________

Книга за смртта на Бин Ладен, авторот учествувал во убиството

Како се одвивала мисијата на американските специјални сили во која минатата година беше убиен водачот на Ал Каеда – Осама бин Ладен, ова ќе биде детално објаснето во новата книга која што ќе излезе од печат на 11 септември.

______________________________________________________________________________________________________

Топ 10 земји со најевтин бензин!

Додека македонците но и возачите од нашето соседство, секоја недела исплашено ги чекаат новите цени на горивата, има земји каде што возењето е буквално уживање.

______________________________________________________________________________________________________

Седум месеци „умирал“ од рак, а бил здрав како дрен, му ја погрешиле дијагнозата!

Англичанецот Енди Гуд (50) минал седум месеци во агонија мислејќи дека умира од рак на панкреасот. Пред две години докторите му соопштиле дека му преостануваат уште неколку месеци живот.

______________________________________________________________________________________________________

Убијците на Аркан се жалат во Стразбур

Адвокатите на Добросав Гавриќ, Милан Ѓуриќ Мики и Драган Николиќ Гаги поднесоа жалба до Судот за човекови права во Стразбур.

______________________________________________________________________________________________________

Падна воден тобоган во Иднија – повредени 17 деца.

Навидум невини детски лудории, завршија трагично. Најмалку 17 деца се повредени при уривањето на воден тобоган во индиски забавен парк. Повредените, претежно со скршеници на екстремитетите се пренесени в болница.

______________________________________________________________________________________________________

Измама – жената на кинескиот политичар платила двојничка да лежи место неа

Експерти користејќи специјален софтвер утврдиле дека жената во судницата не е Гу Каилаи. Претпоставките на медиумите се дека Гу се договорила со Комунистичката партија својата казна да ја издржува во куќен притвор, а нејзината „двојничка“ да лежи в затвор.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Го убила 4 год внук зошто се скарала со сестра и – сакала да се фрли од зграда, но ја спасиле

Се скарала со сестра си, па и го убила четиригодишниот син. Откако го усмртила неговото мало тело го фрлила од покривот на зградата.

______________________________________________________________________________________________________

T-Mobile испраќал сметки на починат корисник

Е во ова денешно профитно лудило телекомуникациските компании не знаат што прават. Три дена по смртта на Дарел Далзиел, неговиот син се јавил во T-Mobile, за да го откаже телефонот на татко си, се наведува во извештајот на KCBS news.

______________________________________________________________________________________________________

Можело и свекрва да се сака – Ерика и донираше бубрег на екс сверквата – и го спаси животот

Снаа и свекрва – вечна војна! Но чуда се случуваат. Ерика Арсенаулт донирала бубрег за својата поранешна  свекрва. Откако на facebook дознала за проблемот на Дороти, веднаш се јавила на семејството со кое веќе одамна раскрстила.

______________________________________________________________________________________________________

Откриено од каде е водата на земјата? Досегашните тврдења „паднаа во вода“

Астероиди од средишниот дел на Сончевиот систем се извор на најголемиот дел од водата на Земјата, ова го покажува најновата студија. Резултатите се спротивни од сите досегашни теории дека водата на нашата планета е дојдена преку комети од оддалечените делови на Сончевиот систем.

______________________________________________________________________________________________________

Чоколадо – задоволство за здравите, здравје за болните!

Чоколадото го регулира крвниот притисок и ја подобрува срцевата функција, ова го покажуваат двете најнови студии, кои пак се стара вест за производителите на чоколадо!

______________________________________________________________________________________________________

Нов обид на“супер бабата“ ќе плива од Куба до Флорида без заштитен кафез од ајкули!

Упорната Американка Диана Ниад по четврти пат се обидува да биде првата личност што препливала од Куба до Соединетите држави без заштитен кафез од ајкули.

______________________________________________________________________________________________________

Бред ја налутил Анџелина – си дошол дома камен пијан, плус заборавил да и се јави!

Сите жени се исти, човек малку ќе се запие и веднаш драматизираат, мислевме дека барем Анџелина Џоли покажува малку разбирање за ваквите ситуации, сме се лажеле. Бред се поднапил и заборавил да и се јави, и сега тешко него!

______________________________________________________________________________________________________

За 5 евра дневно пијани Индијци нуркаат во градски канализации

Иако владата со закон забрани во 1993 година, градските власти си тераат по старо, ангажираат нуркачи без никаква опрема, за чистење и одржување на канализациите.

______________________________________________________________________________________________________

По толку размислување еве како Асанж ќе стигне до Еквдор – По пошта!

Еквадор му одобри азил на основачот на Викиликс Асанж, но проблем е како да излезе од амбасадата на оваа земја, без да го уапсат британските власти.

______________________________________________________________________________________________________

Хакери напаѓаат, „заклучете“ ги комјутерите!

Како што крадците влегуваат во нашите домови, така хакерите во компјутерите. Начинот на оперирање на класичните криминалци го знаеме, но што е со модерните натрапници, како тие влегуваат во нашите компјутери, и како да ги спречиме.

______________________________________________________________________________________________________

Се сменија улогите, жените пијат а мажите се грижат за семејството?

Среќниот брак ја намалува потребата од алкохол кај мажите, но од друга страна ги стимулира жените да си потпивнуваат малку повеќе, ова се резултатите од истражувањето на група американски социолози.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1