Archive by Author

Семеен бизнис стар 1.400 години! Економска уметност – браво!

Со изградба на будистички храмови јапонското семејство Гуми се занимавало од 578. година, па се до 2006 тата кога „Конго Гуми“ доживеа банкрот и беше купена од фабриката „Такамачу“.

______________________________________________________________________________________________________

Ништо ново – кафе си е кафе – светска работа! Сепак прочитајте.

Постојано сте пред комјутер, имате болки во вратот? Звучи како реклама? 🙂 Не е!

______________________________________________________________________________________________________

Ја казнил својата неверна сопруга, и ја запалил облеката вредна 19.000 евра!

Поради сомневање за неверство Британецот Антони Мед ја запалил облеката на својата сопруга. Сега му се заканува затворска казна од една година, поради пироманство.

______________________________________________________________________________________________________

Нова ера – дигитални гробови – со бар код до инфо за покојникот

Револуционерна идеја во една британска погребна фирма, директорот – очигледно мошне креативен ум, поставил бар-кодови на секој споменик за подостапни информации за покојникот.

______________________________________________________________________________________________________

Лекар препишал лек против хомесексуалност – ќе остане без лиценца

Австралиски радиолог доби забрана на лекарската лиценца, препишал лек против хомосексуалност на негов 18 годишен пациент.

______________________________________________________________________________________________________

Сообраќајни правила да се чудиш!

Доколку со автомобил минете низ кал и притоа извалкате некој минувач, следува казна, а доколку го испрскате само со вода ќе минете неказнето.

______________________________________________________________________________________________________

Туристи не ја крадете плажата!

Од ситни предмети па се до живи пингвини, туристите си одат дома со разноразни необични „сувенири“ , што страшно ги лути локалните жители.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Наместо со далечинско, со поглед ќе менуваме тв канали!

Телевизор што ќе го  управуваме со поглед, ова некогаш беше научна фантастика, денес реална ситуација на која мора да се навикнат бабите и дедовците.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Чекори и произведувај струја!

Совршен изум што човековите чекори ги претвора во електрична енергија, дело на “Pavegen Systems Ltd”.

______________________________________________________________________________________________________

Печено пиле тешко 150.000 долари! Шверцувал кокаин во него

Нигериец завршил зад решетки откако се обидел да прошверцува кокаин вреден 150.000 долари. Го скрил во печено пиле, мислејќи дека обезбедувањето на аеродромот во Лагос нема да го намириса неговиот „нелегален зачин“, се излажал.

______________________________________________________________________________________________________

Оваа учебна година помалку првачињата низ целиот Балкан!

  Македонија, БиХ, Србија, Црна Гора оваа година со помалку првачиња. Хрватска е единствената земја од некогашната СФРЈ што годинава ја почнува побогата од минатата.

______________________________________________________________________________________________________

Што прават мобиларите со вашиот мобилен?? Оваа девојка дознала!!

Гратис! Секогаш добредојден момент, или понекогаш не!. И се расипал телефонот, го однела на сервис, и го вратиле назад поправен, ова треба да биде едноставен процес без непредвидени ситуации, но не е.

______________________________________________________________________________________________________

Се заразил со ебола преку украден телефон вреден 20 евра!

Кога не оди, не оди. Не само што украдениот телефон чини само 20 евра туку бил заразен и со ебола, па 40 годишниот крадец завршил в болница.

______________________________________________________________________________________________________

Аеродромите – расадник на преносливи болести!

Њујорк, Лос Анџелес и Хонолулу имаат најнебезбедни аеродроми во поглед на ширењето болести и пандемии, покажа истражувањето на група научници од институтот за технологија во Масачусетс. Освен луѓе, авионите пренесуваат грип, сарс и туберколоза.

______________________________________________________________________________________________________

Тасманија ќе забрани сите родени по 2000 да купуваат цигари

Нова ера со генерација непушачи, државата Тасманија размислува да забрани продажба  на цигари за сите родени по 2000 та година.

______________________________________________________________________________________________________

Мадона се сели во Италија!?

Мадона ќе се сели  во Рим, ова се новите шпекулации за вонвременската поп кралица. Дека таа размислува да живее во италијанската престолнина говори и фактот што во последниов период постојано разгледува понуди за куќи и вили во потрага по нов дом.

______________________________________________________________________________________________________

Нов рекламен простор што едноставно мора да мине низ сечии раце – тоалет-хартија!

Таман кога помисливме дека рекламите го достигнаа својот врв, маркетинг инвентивноста освојува нови области, поточно, WC-полињата, уште поточно – веднаш до WC школката:).

______________________________________________________________________________________________________

Борби на тригодишници во градинка, ги организирале воспитувачки!

Мислите дека организаторите на борби со кучиња се за осуда? Тоа не е ништо во споредба со сценариото : вашето тригодишно дете во тепачка организирана од воспитувачките во градинка.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1