Archive by Author

Џејмс Бонд на гости кај војниците во Авганистан

  Британскиот актер Даниел Крег ненадејно се појавил во Авганистан во посета на војниците од британскиот контингент. 

______________________________________________________________________________________________________

Халуцинации

Халуцинациите се мошне чести кај болните од шизофренија, манија, посттрауматски пореметувања, делирум, деменција и други. Други причини можат да бидат интоксикација или употреба на дроги како марихуана, ЛСД, кокаин, крек, хероин или алкохол. Некогаш халуцинациите се јавуваат и кај тешки болести како што се инсуфициенција на бубрезите и црниот дроб и тумори на мозокот.

______________________________________________________________________________________________________

Малку жени полицајки во Македонија

Македонките не се многу заинтересирани за позорникарска работа во полицијата иако по втор пат во историјата на МВР на нејзино чело е жена.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се доградува милениумскиот крст

Јавното сообраќајно претпријатие распиша тендер за проект за доградба на Милениумскиот крст на Водно. Ова е обид да заживее комерцијалниот дел од објектот.

______________________________________________________________________________________________________

Орав: Немав цел да навредам некого со славомакедонци

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот „славомакедонци“ при именувањето на македонскиот народ, јави Миа.

______________________________________________________________________________________________________

Секс и дрога во стан во Охрид – дрогата во машина за перење

Охридската полиција синоќа откри организирана група што се занимавала со проституција, а во рамки на акцијата биле пронајдени и запленети и три килограми марихуана.

______________________________________________________________________________________________________

Полската полиција спречила терористички напад врз највисоките политичари

Полската полиција успеала да спречи бомбашки напад врз зградата на Долната комора на Парламентот, Сејмот и го уапсила осомничениот атентатор на 9 ноември во Краков, соопшти на прес-конференција обвинителот Пјотр Красоњ.

______________________________________________________________________________________________________

Нови четири имиња на кодоши објави Комисијата за лустрација

Поранешниот министер за култура Ѓунер Исмаил, писателот и поранешен директор на НУБ „Кимент Охридски“ Паскал Гилевски, Драги Билески, поранешен судија од Кичево и Никола Темелковски, кој извршувал јавна функција-директор на Јавно претпријатие во Битола, биле соработници на тајните служби, објави денеска Комисијата за верифиикација на фактите на својата веб страница www.kvf.org.mk .

______________________________________________________________________________________________________

Сакал да изнесе 318 илјади евра од Македонија – фатен е, а парите запленети

Царинските службеници од граничниот премин Табановце-автопат спречија обид за нелегално изнесување на 318.000 евра од Македонија, информира Царинската управа.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Споменикот на Адем Јашари во Радуша стои на тенк на АРМ

  Во скопското село Радуша, се постави споменик на еден од основачите на ОВК, Адем Јашари од Косово.

______________________________________________________________________________________________________

Татко, син и ќерка заедно ограбувале банки (Фото)

Полицијата во САД го уапси 50 годишниот Ronald Scott Catt заедно со неговите две деца, 20 годишниот Hayden и 18годишната Abby. Семејството е обвинето за грабеж на неколку банки.

______________________________________________________________________________________________________

За 15 минути три сообраќајки во Скопје (Фото)

За време на попладневниот шпиц во скопје на различни локации се случиле 3 сообраќајки во време од 15 минути. Учествувале 9 автомобили, причинета материјална штета, нема повредени. Сообраќајките се случиле во периодот помеѓу 16.45 и 17 часот.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: 5 год дете вози багер како професионалец

Петгодишно дете од Кина вози багер како да е професионалец. Копа земја, ја истура, врти волан, менува брзини исто како возрасен човек иако е ниско, мало детенце. Снимката како ,, барата,, со багерот стана хит на YouTube.

______________________________________________________________________________________________________

Си направил канцеларија во кола – го фатиле и ќе плати казна

Германската полиција била зачудена кога сопрела за рутинска контрола возило форд караван. Сопственикот од возилото направил вистинска канцеларија и од него можел да го води целиот бизнис додека вози.  

______________________________________________________________________________________________________

Во колку часот ќе умрете? Откриен ген кој го предвидува времето на смртта

Научниците откриле ген – или варијација на ген кој влијае на човечкиот биолошки часовник. Генот е толку прецизен што дури може да се предвиди времето во денот кога личноста најверојатно ќе почине.

______________________________________________________________________________________________________

Вработен во Епл се вика „Сам Сунг“ (Фото)

На социјалните мрежи се појави фотографија со визит карта од вработен во Епл.

______________________________________________________________________________________________________

Се проширува полициската акција „Керозин“

Полицијата ќе ја проширува кривичната пријава и ќе се прават дополнителни контроли, по што ќе се утврдува и направената штета, во рамки на акцијата „Керозин“ во која беа приведени девет лица од Неготино осомничени за неисполнување обврски од склучени договори за јавни набавки, транспорт и испорака на нафта за греење на набавувачите, кои најчесто биле […]

______________________________________________________________________________________________________

19 год девојка гола се фрлила од зграда во Тетово

19 годишна девојка ноќеска од засега непознати причини без парче облека на себе се фрлила од четвртиот кат од една зграда во Тетово, пишува нет прес.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1