Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Jа истепал директорката на Центарот за социјална работа – барал старателство за детето

Светиниколчанецот С.В. одлучил со ќотек да го добие правото на старателство врз своето дете, објавува Канал 5. Инцидентот се случил вчера попладне во канцеларијата на директорката Д.Н. на тамошниот меѓуопштински Центар за социјални работи. С.В. веќе не сакал да чека, па влегол во канцеларијата на директорката и започнал расправија. Откако сфатилл дека нема да ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во Аеродром – аспиратор запалил објект

Утрово околу 5 часот избувнал пожар во призмените простории на станбената зграда 114 на бул. „АВНОЈ“ во Скопје. Со брза интервенција на противпожарната единица пожарот е локализиран. Од Противпожарната единица информираат дека причина за избувнување на пожарот е неисправен аспиратор. По интервенцијата со три возила и 10 пожарникари, констатирано е дека има причинето минимална материјална штета. Алфа

______________________________________________________________________________________________________

За колку пари се купувала судска пресуда во Велес – МВР истражува

Седуммина од осумте приведени добија притвор, вклучувајќи го и новинарот, а еден од осомничените добил куќен притвор Полициски екипи истражуваат дали покрај двата звучни случаја „Ореше“ и „Франкфурт мафија“ осомничените судии, адвокати и обвинители биле вмешани во продажба и на други случаи што се воделе пред Основниот суд во Велес. Се проверува дали и за […]

______________________________________________________________________________________________________

Босанец мамел Македонци за аранжман во Грција

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против С.Б(43) државјанин на Босна и Херцеговина, за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „измамување на купувачи“. Пријавениот во текот на јули 2012 година, како управител на ДТУ „Талија Травел Трејд“ ДООЕЛ Куманово,  искористувајќи ја својата положба усно се договорил со 11 лица да им организира летување […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонец уапсен во Перу, шверцувал дрога

Македонец е уапсен на аеродромот Хорхе Чавез во Лима главниот град на Перу откако е откриено дека се обидел да прошверцува кокаин. Во истиот авион кон Мадрид сакале да се качат уште двајца Шпанци и двајца Перуанци кои се обиделе да шверцуваат кокаин, пренесува Канал 5 телевизија. 53-годишниот Мирко Њ. е уапсен од страна на перуанската […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Aпсењето на судии, адвокати, обвинители во акцијата ,,Ликвидација,,

Во полициската акција Ликвидација паднаа осуммина судии, обвинители, адвокати, еден посредник, човек од скопското подземје и еден новинар. Осомничени се за злоупотреба на службената положба, примање поткуп, откривање на доверливи податоци. Акцијата Ликвидација траела неколку години. МВР има докази за поткупени судски одлуки, фалсификување на документи и загрозување на целиот судски процес за случајот убиство […]

______________________________________________________________________________________________________

Што се случи на судењето за Ореше за кое денеска се уапсени 9 лица

По петгодишен судски спор, Велешкиот Суд, на 29. март оваа година, поради немање докази ги ослободи браќата Ордан и Лупчо Ѓоргиевски, како и Ѓоре Петровски, од обвинението за платено убиството на 74-годишниот Лазар Милошевски од Ореше. Судот во Велес, претходно два пати ги осуди браќата Ѓоргиевски на 12 години затвор, додека пак Апелацискиот суд од […]

______________________________________________________________________________________________________

Бомба во Автокоманда ноќеска – била поставена под автомобил

Експлодира бомба во скопската населба Автокоманда ноќеска само еден час после полноќ. Бомбата била поставена под автомобил, сопственост на скопјанецот Н.М. (30), информира полицијата. Според неофицијални и непотрврдени информации станува збор за Никола Митревски, кој е осуден на шест месеци заедно со Александар Василевски – Нинџа за нанесување тешки телесни повреди на Драганчо Стојменов, главниот […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсени обвинител, судија, адвокати и новинарот Кежаровски

Рано утрово во полициска акција приведени се јавен обвинител во основното обвинителство во Велес, судија во судот и неколкумина адвокати за откривање на идентитет на заштитен сведок во предмет со откривање на идентитетот на заштитен сведок во случајот со нарачаното убиството на старецот од Ореше. Меѓу уапсените се и поранешен судија на Врховниот суд на Македонија, […]

______________________________________________________________________________________________________

Полицијата го бара манијакот кој се самозадоволувал пред деца во парк

МВР работи на расчистување на случајот со манијакот кој вечра се самозадоволуваше пред деца во Градскиот парк. Од полицијата за Курир потврдуваат дека кај нив вчера бил пријавен таков случај, по што веднаш било постапено од нивна страна. Засега детали не се откриваат. Од МВР не’ информираа дека осомниченото лице било приведено. Со него и […]

______________________________________________________________________________________________________

Кривична за момче бидејќи кучето му нападнало малолетник

Деветнаесет годишниот Ј.Љ. се соочува со кривична пријава за предизвикување општа опасност бидејќи негово куче нападнало малолетници. Во средината на февруари во тетовското село Челопек, додека малолетник на возраст од 14 години заедно со неговите тројца другари и соселани се шетале, наишол Ј.Љ. кој водел куче. Во еден момент кучето се оттргнало од неговите раце се […]

______________________________________________________________________________________________________

Манијак се самозадоволувал пред деца во Градски парк

Скопјанец попладнево околу 14 часот бил фатен во Градскиот парк како се самозадоволува пред деца, пишува Курир Според неофицијалните информации до кои дошол порталот, мажот на возраст од околу 55 години седел на клупа во Градски парк во близина на градското собрание и се самозадоволувал пред децата кои си играле и поминувале во близина. Мажот […]

______________________________________________________________________________________________________

Прободено момче во центарот на Скопје – нападнато од група од 15 лица

Вечерва околу 19 часот пред Универзитетската библиотека во Скопје, група од околу 15 млади лица од албанска националност, нападнала 5 момчиња од Битуше, Делчево и Пехчево при што 21 годишниот А.В од Делчево бил прoбоден со нож во грбот, јавува прес24. Повреденото момче во обид да избега се движело кон Музејот на ВМРО кога било […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Млади македонци краделе пари преку фалс кредитни картички

Организатори на криминалната група се 23 годишно лице од Куманово и две лица на возраст од 21 и 22 години од Скопје, а други пет лица од Куманово, едно од Штип и едно од Кичево, како членови на групата. МВР по спроведена повеќемесечна истрага под името „Сити“ вчера во акција во Скопје, Куманово и Штип […]

______________________________________________________________________________________________________

Тинејџер со нож напаѓал во Маџари, повредено едно момче

Вчера околу 20,00 часот, во Скопје на ул.Маџари„  Е.З.(19)  од с.Страчинци- скопско со употреба на тврди предмети  ја  оштетил  трафиката –  тобако „Ан-Ган -ЈБ “ која била затворена. Притоа  настанала расправија со  Е. Б.(28) од Скопје, која регирала  поради причинетото оштетување, по што  Е.З. почнал да ја брка со нож, но истата успела да побегне. […]

______________________________________________________________________________________________________

Вардар исфрли тело на млада девојка

Реката Вардар исфрли тело на млада девојка во близина на атарот на Маџари. Се очекува обдукцијата да покаже дали се работи за шеснаесетгодишната Сибел Ј. од Скопје која вчера се фрли во реката од пешачкиот мост кај Кале. Претходно, полицијата со патролни чамци по течението на Вардар трагаше по девојката. Како што информира полицијата, девојчето скокнало од мостот […]

______________________________________________________________________________________________________

16 год девојче се фрли во Вардар – полицијата трага по неа

Вчера 16-годишно девојче од Скопје скокнало во реката Вардар од пешачкиот мост под Кале. Девојчето скокнало од мостот синоќа околу 22 часот и 45 минути, а пред да скокне на мостот го оставила својот ранец во кој имало мобилен и книги. Полицијата со патролни чамци ја бара 16-годишната Сибел по течението на Вардар.       […]

______________________________________________________________________________________________________

Возач во Здравство претепал Алфи – еден со потрес на мозок

46-годишниот А.Б. 41-годишниот А.Н. 40-годишниот Н.О. и 47-годишниот Д.И. од Скопје си заработија кривична бидејќи минатата недела, поточно во вторникот извршиле три крививчни дела: “напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“, “спречување службено лице во вршење службено дејствие“ и “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Инцидентот се случил во […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1