Archive | Македонија RSS feed for this section

Иванов: НАТО од Македонија направи кандидат за гинис

Секое успорување на интегрирањето на Балканот во ЕУ созадава потенцијални идни конфликти. Ако сакате проблемите да ги врзете за територија настанува конфликт. ЕУ ако го отвори просторот, проблемот на границите се надминува кога тие ќе исчезнат, потенцира претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сесијата „Безбедност и стабилност во Југоисточна Европа и Кавказ“ во […]

______________________________________________________________________________________________________

Ѓоковиќ: Ќе дојдам во Македонија за да ја запееме „Зајди, зајди”

 Сакам да ја посетам Македонија и да се сретнам со моите поддржувачи во оваа земја. За жал, згуснатиот распоред на светските турнири ме оневозможува во тоа. Но, сигурно ќе дојдам наскоро, а можно е тоа да го сториме со репрезентацијата на Србија, зошто да не?

______________________________________________________________________________________________________

Македонија – било популарен назив на цигари (Фото)

Во минатото, освен што македонскиот тутун ширум светот бил користен за производство на цигари со врвен квалитет, од страна на повеќе тутунски компании во светот биле произведувани и цигари со називот „Македонија“. Во германскиот град Дрезден, во фабриката за цигари „Македонија“, меѓу другите, се произведувале и цигарите „Македонија Милд“ и „Македонија Селас“. На кутијата на […]

______________________________________________________________________________________________________

Опозициските пратеници примија просечни плати

На опозициските пратеници кои ја бојкотираат работата на Собранието вчера им беше исплатена платата, но за две третини пониска од вообичаената. Ако досега платата на пратениците се движеше од 55 до 65 илјади денари, по одлуката на Собранието 42 парламентарци вчера зедоа околу 20 илјади денари. Одлуката за намалување на платите, на пратениците што бојкотираат, […]

______________________________________________________________________________________________________

Тајно се учи македонски во Грција

“Добар ден, добре дојдовте на овој час“, вака 30 годишниот Кочо од Грција ја поздравил екипата на дневниот весник “Дневник“ на почетокот на вирутелниот час по македонски јазик, објавува весникот.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе пешки – опозицијата ќе блокира со автомобили

Движењето на отпорот предводено од „Сојузот за иднината“ вчера за последен пат блокираше три раскрсници во главниот град. Следната недела активностите, како што велат од СДСМ, ќе се засилат на територијата на цело Скопје, со организирање секојдневен протестен карван.

______________________________________________________________________________________________________

Му била лута на ЕВН – запалила трафостаница во Велес

Против М.П (46) од велешко е поднесена кривична пријава, поради основано сомнение дека сторилa кривично дело „предизвикување општа опасност“ .

______________________________________________________________________________________________________

Поради гаќите и хомосексуалците на Вечер и Вест новинарот Мишко Иванов поднесе оставка од ЗНМ

Новинарот Мишко Иванов, член на Управниот одбор на ЗНМ, денеска поднесе неотповиклива оставка. Сакам да соопштам дека поднесувам оставка од функцијата член на УО на ЗНМ. Без дa навлегувам во патетични образложенија, а поаѓајќи од мојот вредносен и морален дискурс и неможејќи да бидам нем сведок на бледите и безтематски соопштенија кои ги издава ЗНМ […]

______________________________________________________________________________________________________

Ивона Талевска ќе го тужи „Вест“

Главната уредничката на весникот „Вечер“, Ивона Талевска ќе поднела тужба за навреда против весникот „Вест“, објавува Алфа. 

______________________________________________________________________________________________________

Нов вирус на Facebook брише профили во Македонија

Систем за заштитата на Фејсбук започна со испраќање на пораки на овластената емаил адреса дека некој се обидува да влезе во личниот Фејсбук профил или дека некој од непозната локација веќе влегол во профилот

______________________________________________________________________________________________________

Командант Коки – 6 месеци затвор за напад на полицаец

Шест месеци в затвор, пресуди пред малку скопскиот Кривичен суд за Никола Ѓорѓиев познат како Командант Коки, кој во судницата денеска беше поради напад на полицаец. Останува во притвор до правосилноста на пресудата бидејќи има ризик да го повтори делото, вели судот.

______________________________________________________________________________________________________

За една недела нови 1.700 заболени од грип

Нови 1.700 заболени од грип регистрирани се во текот на изминатата недела, во најголем дел од подтипот Х1Н1, информираат од Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Т-Мобиле ќе ги врати парите на сите кои донирале на 143 143

Фондацијата Т-Мобиле за Македонија денеска во врска со објавата на Facebook за погрешно насочена донација информира дека на сите корисници кои донирале на бројот 143 143 во периодот од 27 до 30 јануари ќе им бидат вратени средствата за што ќе добијат СМС известување.

______________________________________________________________________________________________________

Охрид: Нашле ,,пикавец,, во леб (Фото)

Охриѓанецот Сашо Јанкоски во лебот што го купил во еден од супер маркетите во Охрид пронашол отпушок од цигара, пишува порталот Охрид 1.

______________________________________________________________________________________________________

Експлозија во рафинеријата ОКТА – едно лице повредено

Несреќа во скопската рафинерија ОКТА. Еден од работниците заработил тешки изгореници, јавува Сител.

______________________________________________________________________________________________________

Војна меѓу Вечер и Вест – Хомосексуалнци и голи новинарки – што е следно?

Откако дневниот весник ВЕСТ објави анкета на својата веб страна со прашање ,,Која од новинарките теба да го интервјуира Никола Груевски со раширени нозе“ , каде со фотографии беа посочени 12 македонски познати новинарки и водителки,  меќу кои и уредничката на Вечер, Ивона Талевска Вечер враќа со наслов ,, Има ли хомосексуалци меѓу новинарите? ,, каде како пример се […]

______________________________________________________________________________________________________

На нивна пот прават милиони и ТВ и ММИ – а стапот пак по музичарите

Додека телевизиите и ММИ, која сака да наплаќа за музиката која ја емитуваат медиумите, се караат кој колку да плаќа, а кој да зема – трпат само музичарите. Ќе им текне ли да дигнат глас конечно и никој во нивно име да не се раскусурува со нивната работа и талент??

______________________________________________________________________________________________________

Брошура за Охрид по која и охриѓанец би се изгубил

На интернационалниот туристички саем во холандскиот град Утрехт, се делеле брошури за Охрид со погрешни информации. Ова на фотографијата е еден од примероците печатени на српски, англиски и на холандски јазик. Ја финасирала Општина Охрид, но нема податок која година е печатена, јавува телевизија Алфа. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1