Archive | Македонија RSS feed for this section

ВИДЕО: Во Кичево насилно искинат банерот на заедничкиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Синоќа во Кичево, насилно беше искинат банерот на кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Групата која го искина, истото го снимила и поставила на интернет. Во видеото се слуша воодушевување кога пука банерот, како и неколку огнени истрели при крајот на видеото.

______________________________________________________________________________________________________

Видео – Груевски во Кичево: Го разбирам гневот на Кичевци, оти тоа е и мој гнев

– Јас го разбирам гневот, револтот кај луѓето затоа што тоа е и мој гнев, тие имаат проблеми, сега имаат предизвици, тие се и мои предизвици и мои проблеми и затоа сум тука.   ФОТО: ЕВЕ КАКО БЕШЕ ПРЕЧЕКАН ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ ВО КИЧЕВО  

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Еве како беше пречекан премиерот Груевски во Кичево

– „Никола, Никола…“ и „Кичево е македонски град“, вака денеска кичевчани го пречекаа премиерот Груевски. Го разбирам гневот на Кичевци, оти тоа е и мој гнев – рече Груевски – Јас го разбирам гневот, револтот кај луѓето затоа што тоа е и мој гнев, тие имаат проблеми, сега имаат предизвици, тие се и мои предизвици […]

______________________________________________________________________________________________________

Сметките на фризерката Благица се празни – жртвите останаа и без стан и без пари

Сметките на фризерката Благица и нејзиниот татко кои измамија голем број скопјани се празни, пренесе Дневник

______________________________________________________________________________________________________

Стевче Јакимовски среде ,,порно,, афера

Кандидатот за градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски кој и досега беше градоначалник на Карпош, како што објавува порталот скандал.ком.мк ни крив ни должен пред 3 години се нашол среде да речеме еден вид ,,порно,, афера – но не носете веднаш погрешни заклучоци – Стевчо всушност излегол вистински џентлмен во оваа приказна. Еве за што се […]

______________________________________________________________________________________________________

Неизгасната цигара го запали Факултетот за физичка култура

Во Факултетот за физичка култура утринава од запалена канта за отпадоци избувнал пожар кој зафатил и дел од плакар, но целосно е изгаснат по брзата интервенција на противпожарната единица. – Со навремената интервенција на единиците на противпожарната бригада не е дозволено пожарот да зафати дел од таванот на бараката и тој да се прошири. Се интервенираше […]

______________________________________________________________________________________________________

Човечиња, сонца, пораки – неважечки гласачки ливчиња во Македонија (Фото)

Оние граѓани кои немаа свој фаворит ги искористија ливчињата да ја изразат својата креативност и преку слика или цртеж да испратат порака до институциите. Уметнички композиции, сонца, куќарки, кучиња, мачки, снешковци, наместо заокружување на кандидат, се само неколку од шеговитите идеи кои завршија на ливчињата. Вака поништените ливчиња вчера почнаа да се појавуваат по социјалните […]

______________________________________________________________________________________________________

Велешанец се избори да не плаќа радиодифузна такса

Без совети од правници, без помош од институциите, велешко семејство кое живее во Дервенскиот Поток успеа да се избори да не плаќа радиодифузна давачка. Семејството Трајков со куќа на улицата „Вера Циривири“ 210, по десетгодишна борба успеа да издејствува да биде ослободено од радиодифузна такса. Цели 10 години се обидувале да докажат дека во местото […]

______________________________________________________________________________________________________

Ексклузивно видео: Како падна знамето во Кичево

До редакцијата на МКnews.MK наши читатели ни испратија видео од моментот кога знамето на големиот јарбол во центарот на Кичево било спуштено доле. Оваа информација предизвика револт кај Кичевчани бидејќи постоеше сомнение дека албанци славејќи ја победата на ДУИ во Кичево намерно го симнале знамето. Сепак според информациите од очевидци, никој не видел дека некоја […]

______________________________________________________________________________________________________

Оставка на Црвенковски наместо бојкот на вториот круг

По седмиот изборен пораз што го доживеа неговата партија, аналитичари, политиколози и поранешни високи членови на СДСМ велат дека многу сегменти и пред 24 март укажувале на изгубена битка по која автоматски следува смена на водачот на групата. На крајот од овој изборен круг, вели Kире Наумов, Црвенковски требаше јавно да го признае поразот или […]

______________________________________________________________________________________________________

Затворениците гласале за Тодоровиќ – го поттурнаа во втор круг

Владимир Тодоровиќ, кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за општината Центар добил 90 гласа од затворениците (кои што гласаа во саботата) и тоа му било доволно за да се пласира во вториот круг, дознава „Нова Македонија“. Тодоровиќ од затворениците, болните и изнемоштените лица добил вкупно 230 гласа Државната изборна комисија се уште не објавила конечни резултати […]

______________________________________________________________________________________________________

Фалсификувана храна во Македонија – внимавајте што купувате

Сокови, колачи, чоколади, гуми за џвакање, се само дел од фалсификуваните производи што се среќаваат на домашниот пазар, велат извори на „Дневник“. Во Пазарниот инспекторат потврдуваат дека, освен облеката од познати трговски марки, храната и пијалаците се втори на списокот за фалсификување.  Храната најчесто е произведена во домашни мини-фабрики или е увезена. По формата и […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонските џудисти освоија 10 медали во Ниш

На Меѓународниот џудо турнир “Младост Европе”, што се одржа во  Ниш,  Србија македонските каратисти освоија десет медали од кои два златни, шест сребрени и два бронзени. На меѓународниот џудо турнир “Младост Европе” кој се одржа во Ниш, Србија настапија преку 485 џудисти од преку 39 џудо клубови од Србија, Бугарија и Македонија. Македонските џудисти се […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве кои станаа градоначлници во прв круг – а кои ќе се борат во втор (Листа)

За 51 општина заврши гласањето во прв круг, а во втор круг гласање ќе има во 29 општини и градот Скопје. Ова денеска на прес-конференција го соопшти претседателот на ДИК Борис Кондарко врз основа на првичните неофицијални резултати што ги имаат добиено од страна на општинските изборни комисии, пренесе МИА. ПРВ КРУГ Аеродром – одѕив […]

______________________________________________________________________________________________________

Петров го прозва Црвенковски? – вели одговорноста за поразот на СДСМ е на оние кои ја водат партијата

Црвенковски сепак нема да го бојкотира вториот круг на локалните избори. Од СДСМ велат опозицјата оди на избори, тврдат немало да бидат фктор за дестабилизација, ниту пак ќе направат штета на изборниот процес. Тврдат дека изборите не биле фер, но нерегуларностите велат ќе ги решаваат по правен пат преку институциите. Бојкот на вториот изборен круг, како […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјани од април ќе пијат кафе во Порта Македонија

Скопјани оваа пролет ќе може да пијат кафе и да уживаат во сонцето на видиковецот на Порта Македонија. Во сончевите денови ќе може да уживаат во погледот на плоштадот Македонија. Која фирма ќе ја има честа да отвори кафуле токму овде, ќе се одлучи на тендер. Ос­вен ви­ди­ко­ве­цот, во Портата фун­кци­о­ни­ра и га­ле­ри­ја, ко­ја е на две […]

______________________________________________________________________________________________________

Спречен обид да се симне државното знаме во Кичево

Околу 18 часот, група која се возела со автомобили со скопски, гостиварски и тетовски таблички се обидела да го симне државното знаме од пред јарболот поставен пред неколку години. Според Република, веднаш откако биле забележани  од жители на околните згради друга група луѓе се приближила до јарболот, по што било спречено симнување на државното знаме. […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК: Во прв круг избрани градоначалници во 51 општинa – 29 одат во втор круг

Во првиот круг од Локалните избори гласањето е завршено во 51 општитнa, а во втор круг гласање ќе има во 29 општини и градот Скопје, соопшти денеска на прес-конференција претседателот на ДИК Борис Кондарко врз основа на првичните неофицијални резултати што ги имаат добиено од страна на општинските изборни комисии. Ова се резултатите, како што истакна Кондарко, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1