Archive | Македонија RSS feed for this section

Дехари не отпуштал вработени, туку само хонорарци Македонци

Откако вчера беше објавено дека новиот градоначалник на Кичево почнал да им дели откази на вработените Македонци во локалната самоуправа, тој ги обвини медиумите дека вршат пресија врз општината, пишува плус инфо. – Македонските медиуми имаат тенденција да прават пресија врз Општина Кичево. Тие треба проблемот да го барат на друго место. Општина Кичево е […]

______________________________________________________________________________________________________

Сафет Бишевац и Ленче Николовска остануваат со СДСМ

Пратеникот Сафет Бишевац од Санџачката лига, за порталот за А1он изјавил дека тој и пратеничката Ленче Николовска остануваат остануваат во „Сојузот за иднината“. – Јас бев избран на листата на СДСМ и останувам доследен на ова – рекол Бишевац. Тој одбил да ја коментира одлуката на ПЕИ и на Фијат Цановски да излезат од коалицијата. […]

______________________________________________________________________________________________________

Јакимовски: Црвенковски ми се закани дека ќе ме снајде судбината на Љубе Бошковски

Не постои можност градоначалникот на Карпош, Стевче Јакимовски да се врати во СДСМ. Тој во интервју за „Република“ вели дека не прифаќа извинување по навредите кои ги упатил Црвенковски кон него. Потврдува дека Црвенковски му се заканил дека доколку се кандидира ќе го снајде истата судбина како онаа на Љубе Бошковски. Но, имало и закани […]

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ ги бојкотира изборите во Ѓорче – Наумовски со кривична за Груевски и Сокол Митревски

Александар Наумоски, кандидат за градоначалник на Ѓорче Петров денеска најави дека поднесува кривична пријава против Груевски, Ставрески и Сокол Митровски, заради „грубо прекршување на моето активно избирачко право помеѓу првиот и вториот изборен круг“, објави Нова ТВ Спореед Наумовски одлуката на Управниот суд за Ѓорче Петров е врвен срам за правната држава и директен показател […]

______________________________________________________________________________________________________

Фијат Цаноски ги напушти Црвенковски и СДСМ

Последниот тежок пораз на локаните избори како дел од Сојузот за иднината, е причината поради ПЕИ ќе продолжи да делува самостојно и независно од било кој политички блок. -Со оваа наша одлука, сметаме дека до средината на оваа година, до одржувањето на редовниот конгред на партијата, ќе успееме да ги зајакнеме и квалитативно подо бриме […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Вака ќе изгледа црквата на улица Македонија во центарот на Скопје

Црквата Св. Константин и Елена, која првично требаше да се гради на плоштадот Македонија, сега веќе е во фаза на градба кај домот на АРМ. Погледнете како ќе изгледа кога ќе биде целосно готова. ФОТО: Скопјеинфо

______________________________________________________________________________________________________

Бејта отпушта 163 вработени во „Комуналец“

Привремениот директор на ЈП „Kомуналец“, Мемедали Џафери наредил да се раскине работниот однос на 163 вработени со договор на дело, за што нема никаков изговор и правна оправданост, вели поранешниот градоначалник на Гостивар, Руфи Османи. На прес конференција изнесоа меѓусебни обвинувања за злоупотреби и незаконски отпуштања. – На првиот работен ден на многу примитивен начин […]

______________________________________________________________________________________________________

Никој не знае како никнуваат 20 метарски јарболи со албански знамиња низ Кичево

Градоначaлникот на Кичево, Фатмир Дехари вели дека не знае, кој ги постаува 20 метарските јарболи на кои се веат албански знамиња на патот од Кичево кон Зајас, обjaвува Дневник. – Од каде ти е таа информација дека има нови јарболи со албански знамиња. Да не работиш во УБK? Од неодамна сум градоначалник и немам информација […]

______________________________________________________________________________________________________

Јакимовски: Андреј Петров да си поднесе оставка од пратеничката функција

Андреј Петров нема никаков кредибилитет и затоа треба да си поднесе оставка. Градоначлникот на Карпош, Стевчо Јакимовски во интервју за Утрински весник вели дека генреалниот секретар на СДСМ доживеал до сега невиден изборен дебакл и тоа во неговата матична општина Карпош. „Се потврди моето тврдење дека Андреј Петров има случајна политичка кариера. По ваков дебакл, […]

______________________________________________________________________________________________________

Атина го обвинува Филе за пристрасност кон Скопје

Филе “долго време организира начини како да го заобиколи грчкиот став, надевајќи се дека ќе биде во можност да наметне формула, која привремено ќе ја замени референцата ПЈРМ и ќе ја принуди Грција да прифати членство на земјата во НАТО и отворање на пристапните преговори со ЕУ”, пишува весникот “Етнос” Еврокомесарот за проширување Штефан Филе […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес бесплатно возење на рингишпилот во Центар

Од  10 часот изутрина, најмладите жители на Скопје, ќе можат да уживаат јавајќи се на коњчињата и другите фигури на каруселот кој што веќе е поставен на кејот на реката Вардар Утре, бидејќи е официјалното отворање, возењето на вртелешката ќе биде бесплатно. Овој месец и наредниот, билетите ќе бидат со промотивна цена односно, 30 денари […]

______________________________________________________________________________________________________

Никој не го дружи Драгиша Милетиќ – го избегнувале пратениците

Пратениците на Социјалдемократскиот сојуз го избегнуваат претседателот на нивната коалициона партија, Српската напредна Странка во Македонија, јавува Дневник. Како што пишува весникот, пратениците на СДСМ целосно се дистанцираат од Милетиќ, никој од нив не сака да седи до него во Собранието, ниту пак да се напие заедничко кафе. Милетиќ за Дневник вели дека од СДСМ […]

______________________________________________________________________________________________________

Градоначлникот на Кичево почна да ги брка Македонците од работа

Четири од пет вработени со договор на дело во кичевската противпожарна служба добиле отказ од градоначлникот Фатмир Дехари, објавува Дневник повикувајќи се на свои извори. Како што пишува весникот, сите отпуштени се Македонци, додека нивниот колега Албанец си го задржал работното место. Покрај овие, отпуштени си и уште десет административци во Кичево, сите исто така […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец земал социјална помош, а имал приходи од 9000 евра

Скопјанец со години користел социјална помош, а издавал негови објекти под наем. Заработувал за луксузен живот, а се пријавувал како социјален случај, објави Здравство24.мк. – Станува збор за граѓанин кој издавал објекти под наем и по однос на други основи успевал месечно да се стекнува со приход  од над 9000 евра. Тоа веројатно била состојба […]

______________________________________________________________________________________________________

Mапа: Проколнато турско злато закопано во Македонија

Tрагачи по закопано Богаство последните години буквално ја разоруваат Македонија. Опремени се со метал детектори имаат мапи, знаат каде копаат и што бараат. Приказните велат дека некогаш и наоѓаат огромни количини закопано богатство – но нормално за ова се молчи, никој не кажал. Јавна тајна е дека огромни количини на артефакти, стари монети и што […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Апсењето на екс директорот на УБК и скопските адвокати

Во голема полициска акција во Скопје е приведен поранешен директор на УБК и двајца адвокати, а станува збор за финансиска измама. УАПСЕН СЛОБОДАН БОГОЕВСКИ, ЕКС ДИРЕКТОР НА УБК ЕКС ДИРЕКТОР НА УБК И 2 АДВОКАТИ НА РАСПИТ ПРЕД ИСТРАЖЕН – ПОРАДИ МАЛВЕРЗАЦИИ СО ЗЕМЈИШТЕ    

______________________________________________________________________________________________________

Екс директор на УБК и 2 адвокати на распит пред истражен – поради малверзации со земјиште

Почна распитот пред истражен судија на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање С.Б., како и двајца адвокати В.Т. и В.П. кои се уапсени поради сомневање дека направиле фанансиски криминал со странски државјани од Словенија. Како што објавува Миа, Богоевски кој беше полициски функционер до 1995 година во тогашната Државна безбедност и контраразузнавање, бил […]

______________________________________________________________________________________________________

Премиерот Груевски во психијатриската болница Бардовци

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ја посети психијатриската болница во населбата Бардовци во Скопје по повод реализација на градежни зафати од првата фаза од проектот за реконструкција на оваа Јавна здравствена установа. Премиерот Груевски истакна дека реконструкцијата на објектот чинела 1,1 милион евра. Реконструкцијата, која е темелна, најави Груевски, продолжува на уште два објекта и […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1