Archive | Македонија RSS feed for this section

Драма во ДИК: Mакедонците ќе се изедат – СДСМ против Кичево, ВМРО ДПМНЕ за Струмица

Според информациите членовите на ДИК до долго во ноќта расправаа по приговорите на партиите. Сител и Курир јавија дека скандалозно членовите на СДСМ гласале против – воздржано приговорот на ВМРО ДПМНЕ за Кичево каде токму и СДСМ е коподносител на приговорот за избирачки места каде овие две партии имаа заеднички кандидат. Со неприфаќањето на приговорите […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК досега делумно прифати дваесетина приговори

Вчера во 19 часот заврши законскиот рок од 48 часа во кој Државната изборна комисија требаше да се изјасни за приговорите поднесени од изборниот процес и на резултатите од гласањето на локалните избори 2013 година. ДИК, која започна со разгледување на приговорите завчера и е во постојано заседание, разгледа повеќе од половината поднесени забелешки за […]

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: СДСМ гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево. Членовите на СДСМ во ДИК, според информациите на Курир, гласале против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, со кои можеше да се доведе во прашање победата на Фатмир Дехари и според проценките, гласовите од овие избирачки места можеа да влијаат на изборните резултати и да бидат […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кавгата меѓу Коце Трајановски и кандидатот на СДСМ за Ѓорче

Видео од денешната кавга на Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и кандидатот за градоначалник на Ѓорче Александар Наумоски, од редовите на Сојузот за иднината. Наумовски се појави додека Трајановски и кандидатот на Ѓорче на ВМРО ДПМНЕ Сокол Митревски остваруваа средба со граѓаните на оваа општина. Видео – Скај.мк

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Навреди, пцовки закани – инцидент меѓу кандидатите за градоначлник на Ѓорче

Со навреди, пцовки и закани поминала денешната средба на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Ѓорче Петров при средбата со граѓани во оваа општина. Очевидци за Press24 велат дека Трајановски и Скокол Митровски одржувале средба со граѓани во општината, кога во еден момент се појавил кандидатот на СДСМ, […]

______________________________________________________________________________________________________

Читајте ги декларациите кога купувате храна – се и сешто има во маркетите

Означувањето, безбедноста и чувањето на храната, рокот и датумот на производство, како и нутритивните својства на продуктите се уште се најчестите поплаки на потрошувачите по пазарењето. Сепак, тие мора да посветат поголемо внимание кога го прават изборот иако притоа, особено е значајна и одговорноста на трговците во малопродажната мрежа зашто стојат зад понудата. Ова беше речено на денешната конференција во Тетово по […]

______________________________________________________________________________________________________

Двојките од Танц со ѕвездите со хуманитарен концерт за Боро Стајиќ

Двојките од Танц со ѕвездите ќе танцуваат за Боро Стајиќ, 18-годишен тинејџер кој се здоби со повреда на 4. и 5. р’бетен пршлен и има целосна парализа на рацете и нозете Танцовите двојки од Танц со ѕвездите ќе покажат што научиле за да му помогнат на несреќниот тинејџер. – Она што најмалку можам да го […]

______________________________________________________________________________________________________

Што ли ставате на коса – фатени 43.000 фалс лак и пена за коса Интеса и Wash & Go

Околу 43 илјади парчиња лак и пена за коса се запленети на граничниот премин Богородица под сомнение дека се фалсификат на заштитна трговска марка ИНТЕСА Производите се пронајдени во турски камион управуван од лице со турско државјанство. Камионот бил натоварен со стока со турско потекло, пријавена за транзитна постапка  за увозник од Тирана, Албанија. Задржани се 23.590 парчиња лак […]

______________________________________________________________________________________________________

Кој како гласаше во Кичево – како победи Дехари (Фото)

Државната изборна комисија на својата веб страна ги објави резултатите од гласањето за градоначалник и совет за општина Кичево. Нема резултати за избирачкото место 0772 (село Лавчани), кое има 12 регистрирани гласачи. По новата територијална поделба Кичево има 48.075 гласачи и 106 избирачки места. Од нив правото на глас го оствариле 35.257 граѓани. Од тоа […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК почна со поништување – Поништено гласањето на едно место во Охрид

Државната изборна комисија попладнево го поништи гласањето на едно избирачко место во Охрид на кое што врз основа на записник и базата на податоци што ја има Комисијата е утврдено дека во избирачката кутија имало едно ливче повеќе од заокружените во избирачкиот список кои гласале Службите на ДИК треба да проверат дали бројот на гласови […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Во Тетово поткупувала гласачи – најдени над 14.000 евра

На барање на Основното јавно обвинителство Тетово за собирање информации по „допрен глас“ за давање поткуп на поголем број граѓани за да гласаат за еден од кандидатите за градоначаник  на општина Тетово, СВР Тетово вчера спроведе повеќе оперативни активности. -Со соодветна судска наредба, извршен е претрес во нотарска канцеларија на М.И (63), лоцирана на улица […]

______________________________________________________________________________________________________

Никола ме научи се, но не и како да продолжам без него – скршена од болка сопругата на Младенов

Долг аплауз во чест на трагично загинатиот новинар Никола Младенов ечеше во киното „Фросина“, на денешната Комеморација, на која присуствуваа членови на семејството, соработници, колеги новинари, јавни личности од општествениот живот, членови на дипломатскиот кор… Младенов, новинар, основач и сопственик на весникот „Фокус“, загина вчера во сообраќајна несреќа во близина на Хиподром. -Малиот Николче, со […]

______________________________________________________________________________________________________

Откако го среди Блаканот Бадинтер сега пишува опери за хомосексуалноста

Францускиот политичар и правен експерт Роберт Бадeнтер го напиша либретото за операта „Клод“, инспирирана од затворската драма на Виктор Иго, во која тој зборува за хомосексуалноста. Уапсен на барикадите, во моментот кога протестираше против заменувањето на текстилните работници со англиски машини, Клод е осуден на повеќе години затвор.  каде тој се вљубува во еден друг […]

______________________________________________________________________________________________________

Макрадули денес ги стопира сите изборни активности – од почит кон Младенов

Најмалку што денес од почит кон Никола Младенов можам да направам е да ги одложам сите изборни активности.Гласноста денес нема никаква смисла… Почивај во мир Ова стои на фејс профилот на кандидатот за градоначалник на Скопје од редовите на СДСМ Јани Макрадули.

______________________________________________________________________________________________________

Откриена причината за смртта на Младенов – Дали имало и друго возило во сообраќајката

Според првичните информации до кои дојде телевизија Алфа, Никола Младенов починал од силниот удар со градите во воланот при што настанало внатрешно крварење Извори за Алфа потврдуваат дека Никола Младенов починал поради силен удар со градите во воланот, при што дошло до внатрешко крварење. Истражителите, според информации на Алфа, ќе проверуваат дали технички попуштило возилото, […]

______________________________________________________________________________________________________

Како загина Младенов??

Помина цел ден од веста дека новинарот Никола Младенов – сопственикот на Фокус загина во сообраќајна несреќа. Без намера да прејудицираме или пак да алудираме на нешто сепак неколку мисли цел ден се вртат во глава. Како загина Младенов ќе покаже обдукцијата. Сепак мора информацијата од МВР да биде темелна  за да се разјаснат околностите […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР: Телото на Младенов е во судска медицина, причините се истражуваат

Телото на трагично загинатиот новинар и сопственик на неделникот „Фокус“, Никола Младенов, е во Институтот за судска медицина, потврдуваат од МВР. По обдукцијата тоа ќе биде предадено на семејството. Погребот е закажан за денес. Засега се уште не се познати причините за смртта на Младенов, а портпаролот на МВР, Иво Котевски, изјави дека тоа ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Ѕирнете во новиот театар!

Како изгледа внатрешноста на старо-новиот театар покрај Вардар! Фотографиите се од видеопрезентацијата на прес-конференцијата на министерството за култура – а ги објави Вечер. Изгледот досега беше љубоморно чуван од јавноста, која сега за прв пат може да види делови од новиот МНТ. Во театарот ќе бидат изложени и плакати, фотографии, програмски книшки, сценографски и костимографски скици, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1