Четворица американски војници сакале да го убијат Обама – приведени се


Четворица војници од базата Форт Стјуарт, во Џорџија, се во притвор. Убиле две лица, 19-годишниот поранешен војник Мајкл Рорк и неговата 17-годишна пријателка, нивни пријатели, за кои подоцна се дознало дека всушност сакале да ги пријават 4 војници дека коваат планови за убиство на Обама.


групата дала 87.000 долари за купување оружје и биле сериозни да го спроведат планираното, изјави обвинителката Изабел Поули.

26-годишниот Мајкл Барнет, го призна делото и ќе соработува со обвинителите групата се нарекувала Ф.Е.А.Р., скратеници од „Вечно бесмртни, секогаш подготвени“, властите сеуште не знаат колку точно членови има оваа група.

најдени се докази дека групата сакала да ја крене во воздух зградата на управата за внатрешна безбедност и водоводот во Вашингтон. Најдени се и документи со план за атентат врз претседателот Барак Обама.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1