Екстази – само 10 апчиња создаваат амнезија и оштетување на мозокот


Корисниците на Екстази поспоро размислуваат и имаат симптоми на прв стдиум на деменција. Од само 10 таблети за една година настапува губење на помнењето – амнезија.

Ова го покажало истражувањето на германскиот Универзитет Келн кои испитувале млади кои претходно немале проблеми со помнење и концентрација, но по користењето на екстази имале значително помала мозочна активност.

Откриено е дека хемикалијата MDMA која е главна состојка на оваа дрога силно делува на мозокот и го успорува.

Корисниците по година дена заборааваат каде биле, што правеле и други секојдневни податоци. .

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1