Во Грција се повеќе случаи на СИДА


Според последните информации од здраствените институции во Грција драстично се зголемил бројот на заразени лица со ХИВ вирусот во Грција.

Најголемиот број се наркозависници, а експертите велат дека тоа е резултат на укинување на програмата која ја финансираше Грција со која на зависниците им се даваа нови игли во замена за искористените. Од 11 милиони Грци, околу 12 илјади луѓе го имаат вирусот. Бројка алармантно се зголемува од 2010 година до денеска.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1