Фото/Видео: Излечен е првиот човек заболен од СИДА


Американски научници тврдат дека е откриен начин вештачки да се „успие“ вирусот на Сида, а и германските лекари тврдат дека успеале да излекуваат пациент заразен до ХИВ вирусот.

Според нив пациентот е излекуван со трансплантација на матични клетки. Римоти Браун бил дијагностициран дека е хив позитевен пред 6 години. Пред неколку години заболел и од леукемија и бил лекуван со трансплантација на матични клетки во Берлин.

По последните тестирања лекарите велат дека во неговиот организам неможат да го пронајдат вирусот ХИВ

“Јас сум жив доказ дека можете да се излечите од сида”, изјавил Браун.

сепак неговиот случај уште се набљудува бидејќи можно е вирусот да е присутен во организмот, но ако е во мали количини да не може да се детектира.

Во межувреме се повеќе се работи на лекот Трувада кој Америка го одобри. Со него се намалува ризикот од инфекција од ХИВ за 75 насто.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1