Кризата ги стигна и митаџиите функционери – ја спуштиле цената за мито во Грција


Кризата во Грција се продлабочува и граѓаните веќе немаат пари за во плаво плико да ги почастат чиновниците, администрацијата и функционерите за завршената рабтоа.

Иако кризата не го намали бројот на случаи на корупција сепак висината на митото е драстично намалена – изјавил за Скаи ТВ Leandros Rakintzis, кој е задолжен за случаите на корупција во јавниот сектор во Грција.

Додал дека ,, чиновниците и функционерите ги намалиле своите митаџиски цени.

Според податоците од 2011 на врвот на корупцијата се здраствениот сектор и даночните управи.

Среќа што веќе се нема пари за озбилни корупциски престапи, па се надевам дека ќе наоѓаме се помалку случаи,, изјавил Rakintzis.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1