Tag Archives: kriza

Кој прв добива отказ за време на криза?

 Иако можеби ви изгледа лудо, но први кои ќе добијат отказ за време на криза се оние најпаметните и највредните.

______________________________________________________________________________________________________

Почнува најголемата приватизација во Европа- продаваат Грција, Италија, Ирска, Португалија, Шпанија

Грција се наоѓа во тешка состојба поради тоа земјата почна да распродава се што може, дури и амбасадите од Лондон до Белград.

______________________________________________________________________________________________________

Светска банка: Жените го поднеле најголемиот товар на финансиска криза во 2008 -та

Според студијата на Светската бахка, за време на финансиската криза во 2008-та година, која не ги поштеди ниту најсиромашните земји, жените, биле во првите “борбени“ редови  и го поднеле најголемиот товар .

______________________________________________________________________________________________________

Груевски призна: Има криза во владата, не даваме да се гази македонското достоинство, подготвени сме за предвремени избори !

Неможе цена за да опстане коалицијта да е кршење на македонското достоинство, понижување, тоа нема да го дозволиме. Не сме партија што сака власт по секоја цена, изјави Груевски.

______________________________________________________________________________________________________

Среќен 5 ти роденден светска кризо!

А се почна на 9 ти август 2007 година кога француската банка БНП Парибас изјави дека инвеститорите нема да можат да ги преземат парите од нивните фондови.

______________________________________________________________________________________________________

Европската централна банка ја спаси Грција од банкрот!?!

Европската централна банка (ЕЦБ) привремено ја спаси  Грција од банкрот со тоа што и  дозволи дополнителни, итни кредити на грчката Централна банка, пренесува германскиот весник “Ди Велт”.

______________________________________________________________________________________________________

Шпанија ќе ги замрзне работните места кои ги ослободија пензионираните

Шпанската влада ќе ги замрзне работните места, ослободени од пензионираните кои работеле во јавниот сектор, објавија локалните весници.

______________________________________________________________________________________________________

Кризата ги стигна и митаџиите функционери – ја спуштиле цената за мито во Грција

Кризата во Грција се продлабочува и граѓаните веќе немаат пари за во плаво плико да ги почастат чиновниците, администрацијата и функционерите за завршената рабтоа.

______________________________________________________________________________________________________

Грција пред „социјална криза“

Истражување на Меѓународната конфедерација на синдикати покажало дека 91 отсто од вработените во Грција констатирале пад на доходот,л седум отсто сметаат дека нема промени, а само три отсто може да се пофалат со зголоемени приходи.

______________________________________________________________________________________________________

Грција го стега ременот – помали плати за полицајците, судиите, лекарите

Околу 200.000 вработени ќе добијат намалени плати за месец јули, како дел од мерките за штедење на грчката влада.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1