Обама не сака цвекло, Оланд артичок, а Путин има дегустатори


Рускиот претседател Владимир Путин секој оброк го тестира дали во него има отрови, објавија медиумите, повикувајќи се на сведочењето на елитниот готвач Жил Брадгард кој готви за опседнатиот Путин. Секој јадење внимателно го разгледува, а пред да јаде мора да го проба дегустатор кој се грижи за безбедноста на храната на Путин. „Дегустатори сè уште постојат, но само во Кремљ, каде што лекар и готвач заедно го проверуваат секој оброк на Владимир Путин“ изјавил Бергард.

 Готвачот открил дека покрај Путин и американските претседатели сакал да се испита нивната храна пред да почнат да ја јадат. Меѓу нив се и поранешниот претседател Џорџ Буш, кој во една прилика за време на неговиот престој во Лондон инсистирал два агенти од ФБИ да го пробаат секое од неговите јадења. Според него, ваква навика има и американската државна секретарка Хилари Клинтон која барала да се отпушти францускиот шеф затоа што неговата кујна била пребогата.

 Британскиот готвач Антон Мосман , кој готвел храна за неколку британски премиери, открива дека Војвотката од Кембриџ бара секој сос да се разблажи, а поранешниот премиер Маргарет Тачер многу ја загрижувале цените на јадењата, па еднаш се пожалија дека стекот со печурки, кој му бил понуден да поранешниот француски претседател Митеран, бил премногу скап.

 И актуелните светски лидери имаат свои „мушички“ . Барак Обама не може да поднесе цвекло, додека неговиот француски колега Франсоа Оланд не можат да смисли артишок. Според Брадгард Обама најмногу сака овошје и зеленчук, а германската канцеларка Ангела Меркел и Оланд се „дават“ во сирење.

 

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1