Обновено: 3 загинати и 1 повреден – возач влетал во публика за време на автo трка на Тара


Три лица им подлегнаа на повредите здобиени  кога автомобил учесник во трка на Тара излета од патеката и удри во публиката. Доцна попладнево на повредите им подлегнала и 27 годишната Јована Тршиќ.  Едно лице загина уште на самото место, а втората жртва починала непосредно откако била хоспитализирана во ужичката болница. 4 повреден е тинејџер – вон животна опасност е и се наоѓа на детската клиника.

Возачот за време на меѓународна авто трка на Тара ја изгубил контролата над автомобилот и влетал во публика.

Меѓународната брдска трка “Тара 2012” е прекината кога возачот Бранимир Симиќ од Босна и Херцеговина изгубил контола над автомобилом и влетал во публика.

Четири лица се потешко повредени. Едно лице им подлегнало на повредите.

Инцидент се случил и на вчерашниот тренинг кога во финалниот дел возач излетал од патеката, удрил во банкината по што заработил тешки скршеници на двете нозе. А поради тешките повреди лекарите морале да му ја анпутираат ногата, јавува смедиа.

Патеката на која се вози трката на тара е тешка – има брзи делови кои се преклопуваат со остри кривини и често има несреќи.

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1