Обновено – Спасено селото Долно Дупени – пожарникарите успеале да го пренасочат пожарот


 Oбновено –

Според последните информации пожарникарите успеале да го пренасочат пожарот накај полињата над селото. Засега избегната е опасноста да ги зафати куќите.

Во гасењето на пожарот учествувале пожарникари одРесен, Охрид и Битола, Шумското стопанство од Ресен и уште 200 лица доброволци од околните села.

Жителите се сеуште во паника. Во селото немало струја и вода.

Пожарот во Долно Дупени избувна доцна попладнево и поради ветерот се проширил, како што претходно јави дописникот на Либертас веќе биле зафатени и изгорени дваесетина куќи во селото. Но според последните информации од наши читатели пожарот зафатил само неколку дворови на првите куќи во селот, но брзата реакција спречила тие да изгорат.

Share Button

Tags: , , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1