Пратеник се пожали едвај врзувал крај со крај со 5000 евра плата !!!!!


Гиљермо Кољарте пратеник во Шпанија во интервју говорејќи за кризата се пожалил дека едвај сврзува крај со крај со својата пратеничка плата пд 5.100 евра.

„Како градски советник добивам 416. евра, со кои не можам ништо да направам, околу 4.200 евра заработувам како пратеник, 290. евра добивам за времето поминато во парламентот и се заедно 5.100 евра и многу ми е тешко со тие пари да преживеам“, се пожалил пратеникот.

неговата изјава предизвика лавина реакции во земјата во која просечна плата е 400 евра, а има армија невработени.

Пратеникот потоа се извини правдајќи се дека зборувал фигуративно.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1