Силен пожар го зафати „Јасен“


 Пожарникарите и вработените во резерватот од утрово мака мачат да го изгаснат пожарот кој во раните утрински часови го зафати резерватот „Јасен“. Во моментов гори сува трева и борова шума. Пожар е регистриран и на подрачјето кај Ново Конско гевгелиско, а со него се борат вработените од шумското стопанство Кожуф.

Гори и атарот на Богомила каде во пожар е зафатена нискостеблеста шума, како и во демирхисарското село Слоештица каде исто така огнот зафати сува трева и нисковегетациски растенија.

 

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1