Tag Archives: деца

Мобилниот телефон го зголемува ризикот од рак на мозокот за дури 290 проценти!

Колку долго или кратко ги користиме мобилните телефони свесни сме за нивните потенцијални штети. А колку всушност се тие штетни дознаваме од најновото истражување.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Насмејте се до солзи! Како реагираат децата кога ќе им кажете дека сте им ги изеле сите слатки!

Што е полошо за едно дете од тоа да остане без своите слатки? Во една ТВ емисија водителот ги замолил родителите да им кажат на своите деца дека им ги изеле сите слатки и да ја снимат нивната реакција. Притоа речиси сите деца автоматски заплакаа. Само едно момче на крајот на својата мајка и одржува […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Хорор во Јемен! Деца умираат од глад

Јемен е потполно зависен од увозот на храна. Увезува дури 90 проценти жито, а откако пораснаа цените на енергенсите семејствата не можат да си дозволат доволно храна за преживување.

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте опасен токсин се крие во детските играчки

Опасен токсин под име „кадмиум“ е токсичен метал кој според експертите го има во организмите кај децата, а тоа значително им прави потешкотии во учењето.

______________________________________________________________________________________________________

Шест совети како да ги подготвите децата за на училиште

Поаѓањето во прво одделение поставува голем број искушенија пред децата но и пред родителите. Новото опкружување и новите одговорности се вистински испит за детската концентрација.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Шокантна снимка – деца во количка ги удрил автомобил, а татковците гледале како умираат

Возач на BMW со полна брзина налетал на две деца во колички. Малиот Оливер (2) загинал на местото на несреќата, а Софија (2) малку покасно. Татковците на децата се лесно повредени.

______________________________________________________________________________________________________

Руски шпиони тренирале деца

Руски шпиони, чие делување е откриено пред две години во Соединетите Американски Држави, ги регрутирале и тренирале сопствените деца за шпионирање, откриваат американските тајни служби.

______________________________________________________________________________________________________

Во Гостивар и Тетово најмногу исчезнати лица

Според статистиката на исчезнати лица по кои МВР сеуште трага најмногу луѓе исчезнале во Гостивар и Тетово. Од вкупниот број на пријавени лица кој исчезнале, а сеуште се трага по нив, најголем број се од овие два македонски града.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1