Tag Archives: brejvik

Уапсен зошто го пофалил Брејвик на Фејсбук

 Обвинетиот Филип Хорн (44), е осомничен за предизвикување расна омраза откако јавно на својот фејсбук профил го пофалил масовен убиец Андерс Брејвик.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Брејвик доби 21 година затвор! Нема да се жали зашто доби пресуда каква што посакуваше

Судот во Осло го прогласи Андерс Брејвик за виновен осудувајќи го на 21 година затвор. Брејвик кој призна дека во нападот во јули минатата година уби 77 а рани повеќе од 240 луѓе, судот го прогласи дека за време на нападот тој бил пресметлив.

______________________________________________________________________________________________________

Видео; Брејвик 2 дел – уапсено лице во Чешка, планирал напади по урнекот на Брејвик

Чешката полиција уапси 29 годишен маж, кој подготвувал терористички напад во Чешка по урнекот на Брејвик.

______________________________________________________________________________________________________

Норвешката полиција можела да го спречи Брejвик многу порано

Норвешката полиција можеше да интервенира многу порано. Таа можела веднаш по фрлената бомба во Осло, да го фати масовниот убиец  Андерс Бехринг Брејвик и тој да не стигне до островот Утоја.

______________________________________________________________________________________________________

Една година од нападот на Брејвик – Норвешка во црно

Норвешка обоена во црно. Навршува една година од бомбашкиот напад на владините згради во Осло и масовното убиство на островот Утоја. 77 лица на 22 јули 2011 година го загубија својот живот во нападот на екстремистот Андреас Брејвик.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1