Уапсен зошто го пофалил Брејвик на Фејсбук


 Обвинетиот Филип Хорн (44), е осомничен за предизвикување расна омраза откако јавно на својот фејсбук профил го пофалил масовен убиец Андерс Брејвик.

Рог е невработен градежен работник од Кент. Тој во повеќе наврати јавно ја поддржувал Брејвиковата “крстоносна војна против муслиманите.”

На својот Фејсбук профил, тој напиша:
– Честитки Брејвик. Ти симнувам капа. Покажа дека не си луд и ти си само еден од многуте меѓу нас кои сакаат да ја видат својата земја повторно како што беше пред инвазијата на муслиманите. Заслужуваш секаква почит – стои на Фејсбук профилот на Кент.
Обвинетиот објасни дека тој не е расист, и верува дека секој би бил среќен да го види нивниот град чист и слободен од овие “силни бурки.” Тој во моментов е во притвор во локалната полициска станица.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1