Tag Archives: brod

Сакате на печалба на брод? Еве кои се платите и како се аплицира

Работа на прекуокеанските бродови, се почеста дестинација за печалба на македонците. Се бараат собарици, конобари, чистачки, вработени во бар, продавачки во продавници за подароци, фотографи, итн. На интернет ги пронајдовме следните податоци за овој вид печалба преку компанија во Македонија. Oва не е единствената компанија – само во Скопје има неколку кои посредуваат, а според […]

______________________________________________________________________________________________________

Судар на бродови – 37 загинати (Видео)

Најмалку 37 лица загинаа кога траект со повеќе од 120 патници се судрил со друг траект и потонал во близина на острвот Лама, кај Хонгконг. Уапсени се 7 членови на екипажот од двата брода.

______________________________________________________________________________________________________

Почнаа да се градат сплавовите на Вардар

Почна изградбата, донесена е градежна механизација. Според информациите изградбата стартувала за едниот од двата предвидени бродови на Вардар. Од Град Скопје велат дека на фирмата “Фаланга” им издале одобрение за градба но нема повеќе детали.

______________________________________________________________________________________________________

,,Летва,, пијана украла брод тврдејќи дека е Џек Спероу

Алисон Вилан од Велика Британија, по неколку дена од опивањето и земањето на билка што предизвикува халуцинации, го украла бродот на реката Дарт, и почнала да плови по реката, во лична режија на филмот „Пиратит од Карибите“.

______________________________________________________________________________________________________

Свежа храна во брод потонат пред 2.000 години!

Риба, вино, масло и жито се пронајдени запечатени во садови во римски брод стар 2.000 години, што дава нов увид во тогашниот римски животен стил.

______________________________________________________________________________________________________

Капетанот на Коста Конкордија бара 50.000 евра за интервју

Капетанот кој ја удри и потона Costa Concordia, и во која несреќа загинаа 32 лица, решил да ја уновчи својата приказна. Бара 50.000 евра за интервјуто што би го дал на заинтересираните телевизии и весници.

______________________________________________________________________________________________________

Македонецот Виктор Настески – executive chef на најголемиот брод во светот

  Виктор Настески веќе единаесет години го обиколува светот со луксузни крстосувачки бродови. Започнал да работи од кујна, па се до својата актуелна позиција на executive chef на најголемиот брод  на светот Allyre of the Seas, пишува денешен весник.  

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1