Tag Archives: crkva

Искршени прозорците и искинати знамињата на црквата во Сарај

  Канделабрите и прозорците се скршени, знамињата искинати, Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи соопшти дека во раните утрински часови канделабрите и прозорците на црквата „Св.Злата Мегленска“ во Сарај се скршени, а двете знамиња – државното и црковното се искинати.

______________________________________________________________________________________________________

Во двор од црква пронајден скелет од вампир

Археолозите во Бугарија меѓу 600 типични гробови во црква во градот Созопол, откриле неколку скелети кои добиле „посебен третман“.

______________________________________________________________________________________________________

Со музика и скара на Богородица во Ѓавато

На типично македонски начин, со жива музика, скара, продажба на сувенири и амајлии, беше прославен големиот христијански празник Света Богородица, во црквата во Ѓавато.

______________________________________________________________________________________________________

Фото вест: во црква кинење цвекиња само со благослов од попот

Поповите изгледа си имале мака со несовесните посетители кој за здравје или едноставно за спомен си кинеле од цвеќињата околу црквата. Па морале да стават знак на кои пишува.

______________________________________________________________________________________________________

Ново чудо во Св Димитрија – Икона се ислика врз сликата на Св Илија -Фото

За време на литургија верниците забележале како на една од застаклените икони се појавува светлост која подоцна се отсликала како нов лик – икона врз веќе постоечката. Ова го објави порталот за духовни вредности Премин.

______________________________________________________________________________________________________

Француски војник сонил па го изградил црквичето Свети Димитрија

Мало црквиче од камења, но со голема историја! Ретко кој знае да ја каже целата вистина, зошто и самиот дарител/ градител не ја пренесол целосно, ја сочувал тајната.

______________________________________________________________________________________________________

Сведоштво: Ножот од Света Петка – Брајчино, магичен!

Пред повеќе од дваесеттина години една млада невеста од Преспа, имала проблематична бременост. Го изгубила бебето. Сонувала сон да го земе стариот нож од црквата Свете Петка од Брајчино и цела година да го држи под својата перница. Направила така. Родила од Бога дарувана прекрасна ќерка. Напредувала вртоглаво во секое поле во животот. Тоа ни […]

______________________________________________________________________________________________________

Во потрага по легендите- Свети Георгиј, во Дрмени – 12 браќа загинале градејќи ја црквата!

Преспа крие безброј легенди, кои може да се слушнат од постарите луѓе. Една од најзагонетните, за која некои веќе слушнале, други пак допрва ќе слушнат е онаа за изградбата на црквата Свети Георгиј, која се наоѓа во Дрмени, близу Царев двор (7 километри од Ресен).

______________________________________________________________________________________________________

Верник оставил 500 евра во соборниот храм во Скопје – биле лажни

Свештениците од соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје биле пресреќни кога крај иконите во храмот, меѓу ситните пари нашле банкнота од 500 евра, но за жал таа била лажна, пишува Нова Македонија

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1