Ново чудо во Св Димитрија – Икона се ислика врз сликата на Св Илија -Фото


За време на литургија верниците забележале како на една од застаклените икони се појавува светлост која подоцна се отсликала како нов лик – икона врз веќе постоечката. Ова го објави порталот за духовни вредности Премин.

Еве што за оваа појава напиша порталот

,, На празникот на светите седуммина младенци во Ефес и светиот маченик Козма Рамноапостолен, во текот на Божествената Литургија  ја забележавме оваа чудесна пројава на светлина на иконата на св. пророк Илија. Во помал интензитет истотo  се слиучи и со иконата  Кршетвањето на нашиот Господ Исус Христос. Благодатта Божја и Неговата голема милост   преку посредувањето на св.вмч. Димитриј  сеуште е со нас во нашата Црква. Нам ни преостанува храбро, со дела, во  подвигот на љубовта и зацврстувањето на  верата во нашитер срца бескрајно да Му благодариме на Бог за се. ,,

 „Христијанството започнало со чуда, ние веруваме во чуда и веруваме дека тие постојано се случуваат…“

Share Button

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1