Tag Archives: djamija

Новоградба на куќа во Бутел се повеќе личи на џамија

Жителите на населбата Бутел реагираат. Нова куќа која се гради во населбата од ден на ден се повеќе личи на џамија, фали само минаре, објави Телма.

______________________________________________________________________________________________________

Во Чаир направиле џамија во зграда – тука се молат од Рамазан

Муслиманските верници во Чаир направиле импровизирана џамија во приземјето на зградата на улицата Емин Дураку, пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Џамија никна во центарот на Белград – граделе без дозвола

Надлежните за објектот, кој се уште е во „фаза“ на градење, немале поим за новоникнатата градба. Дури во средата попладне, инспекторите на општината Нов Белград, го посетија градилиштето и ја забранија понатамошната изградба.

______________________________________________________________________________________________________

Десет лица загинаа а 12 се повредени, гром удри во џамија!

Гром ја прекина вечерната молитва на муслиманските верници во североистокот на Бангладеш.

______________________________________________________________________________________________________

Закачил свински глави на џамија за да ги навреди муслиманите

Поранешен војник Симон Паркес (45) беше уапсен од страна на полицијата, за злодело кое што го направил пред две години, закачувајќи глава на свиња, на капијата на џамијата Челтенхам во Глоуцестершире, и пишувајќи навредливи пораки на ѕидовите со крвта.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1