Tag Archives: град

Холивудски продуцет оставил 125 милиони долари на град во Индијана

Жителите на еден град во Индијана кој беше силно погоден од рецесијата во 2008 година, сега може полесно да дишат, а работите би можеле да се движат многу поглатко, откако продуцентот Дејвид Гандлач, го оставил целото свое лично наследство на градската фондација, која се залага за округот.

______________________________________________________________________________________________________

Град во кој ќе живеат само жени

Саудиска Арабија има намера да создаде индустриски град во кој ќе живеат и работат само жени, на овој начин сака да направи компромис меѓу строгиот Шеријатски закон и желбата на жените да градат деловни кариери.

______________________________________________________________________________________________________

Дубровник сака да се отцепи и да биде град држава

Дубровник му се заканува на Загреб со отцепување? Се повеќе и повеќе жители на оваа хрватска мека на туризмот се незадоволни од централната власт, размислуваат за создавање на посебен ентитет, или обновување на Дубровничката република, пишува “Слободен Далмација”.

______________________________________________________________________________________________________

Стоп за камиони – нема возење камиони низ град летово

Стартува проектот за забрана за движење на тешки товарни возила низ централното градско подрачје. Ќе има времен режим на сообраќај, камиони над 15 тона во летниот период не смеат да возат низ градот од 9 до 21 часот и тоа од 1 август до 1 септември годинава.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кинези направиле „град на духови“ со 850 солитери

Кинеската државна компанија “China International Trust and Investment Corporation” во Ангола направила огромен град со 850 солитери, 12 училишта и повеќе од 100 продавници.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1