Tag Archives: насилство

Маж ја претепал жената на плоштад во Тетово

62 годишната жена од Тетово со иницијали С.К. вчера околу 12 часот била претепана на плоштадот во Тетово. Веднаш по настанот отишла во полициска станица пријавила семејно насилство.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски сајт каде може да пријавите насилство

„Реагирај – сподели приказна, спречи насилство“. Ова е новиот сајт каде сите граѓани било жртви или сведоци на насилство можат да пријават.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Еве како била мачена 13 год Mакедонка во Италија – Трст виа Скопје приказна во живо

Купување невести, застарени обичаи, крвави чаршафи, тепање, – вака Италија ја опишува денеска Македонија и обичаите во нашата земја.

______________________________________________________________________________________________________

13 годишна Македонка продадена за 3000 евра во Италија – ја силувале и гореле со струја

Италијанската полиција успеа да спаси 13 годишна Македонка која била продадена од страна на нејзиното семејство за брак во Венеција, по што истата била злоставувана од страна на 17 годишно момче кој требало да и биде иден сопруг.

______________________________________________________________________________________________________

Била една од најуспешните бизнис жени, а мажот ја тепал 20 години –боледува од рак – животот нема реприза порачува

Расплакана, раката и се тресе додека го пие кафето, Драгана ја започнува својата приказна. Жените жртви на семејно насилство минуваат низ пекол.  Со години се надеваат на подобро утре, на промена. Приказната на оваа 65 годишна жена е потресна. Жени со вакви приказни има и во Македонија. Животот нема реприза – не трпете семејно насилство […]

______________________________________________________________________________________________________

Пет начини како да ја победите љубомората

Љубомората не е привлечна но мораме да прифатиме дека сите ние повеќе или помалку сме љубоморни.

______________________________________________________________________________________________________

Зголемен бројот на мажите во Македонија жртви на семејно насилство

Зголемен бројот на пријави од жртви на семејно насилство, но во случајов станува збор за мажи. Дури 62 мажи пријавиле дека биле малтретирани од своите сопруги.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1