Tag Archives: prespa

Во Преспа се иживуваат со водни змии – Фото како е убиена една од нив на плажа

Оваа „мирна“ змија, имаше судбина прво да си поиграат со неа и да им ја даваат на децата да се престрашат и да се фотографирата со неа. се најде еден „паметен“ од плажата и бргу бргу ја уби, со силен стисок на прстите во главата.

______________________________________________________________________________________________________

РОМАНТИЧНАТА ПЛАЖА И ГОДИНАВА ХИТ – Павле, најголем фраер на Дупени бич!

-Пред неколку години во весник се напиша дека на Дупени бич нашинците од дијаспората доаѓаат да си бендисаат девојки , момчиња. На некои им тргна, ама не оди тоа баш така. Некои луѓе прочитале и ми доаѓаат еден ден и најсериозни ми велат – слушнавме ова е плажата каде се мажи и жени, сакаме и […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото вест – Преспанско езеро – од Крани до Мичиген

  Девојка по потекло од Преспа која живее во Мичиген на автомобилот има регистарски таблички на кои пишува П.езеро

______________________________________________________________________________________________________

Мацедониан бич бој – Македонија во срцето, а и на купачите

Мацедониан бич бој- Македонија во срцето, а и на купачите 🙂 Фотографијата е сликана  на преспанската плажа Плам бич (Сливница)    

______________________________________________________________________________________________________

Се сонча на пазар, спие на тезга – момче на работен одмор во Преспа

ПРЕСПА ЌЕ ГО ВИДИ, ТОЈ НЕА НЕ, ова младо момче е на работен одмор во Ресен.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Јулија ја шекна Преспа

Пејачката, која последниве месеци се препушти на вежбање и е видно ослабена и „стегната“, ги одушеви сите со својот изглед и забавата која умее да ја направи.

______________________________________________________________________________________________________

„Гоце Делчев“ во рацете на 12 годишниот Вејчеслав Поповски

За Илинден во Љубојно се одржа фестивалот „Фолк фест Преспа 2012“, на кој верувале или не, сите ги одушеви и на крај победи 12 годишниот Вејчеслав Поповски.

______________________________________________________________________________________________________

ЕКСКЛУЗИВНО: Богатството на Цар Самуил спие во подземни пештери на Островот?!

,, Преспанци за ова мошне мистериозно место шират разни легенди, најмногу дека тука има неброено богатство во ковчези преполни со злато , дијаманти и скапоцени камења, кои биле на Цар Самуил, но сите копале површно и никој не нашол такво нешто. Според мене, целото тоа богатсво спие некаде во овие подземни пештери.,, Македонија има само […]

______________________________________________________________________________________________________

Низ Преспа појди, ама Подмочани дојди

Главно собиралиште е Свети  Петар и Павле каде секојдневно доаѓаат  мештаните и го одржуваат местото, а доажаат и луѓе од секаде, ја посетуваат, палат свеќи, се фотографираат, си постилаат чаршафи и си јадат, пијат, се дружат.

______________________________________________________________________________________________________

Скутерџии од 2 до 8.000 евра казна – нема возење од 11до 18 часот

  Владата донесе одлука од 20 јули казни за сите несовесни скутерџии. Ограничувањето важи за периодот од 11 до 18 часот секој ден и тоа за целата водена површина на Охридското, Дојранското и на Преспанското Езеро, од 20 јули до 20 август. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1