Tag Archives: televizija

Новинарите VS Тв газдите – добиен 1 случај за нелегални откази во 24 вести (Видео)

Пред повеќе од 1 година околу 15-сетина новинари од Тв 24 Вести беа избркани од работа, (речиси комплетниот стартен тим на телевизијата) во период од само 2-3 месеци.Нивната голгота наидуваше на многу сопки и од институциите и од колегите новинари, затоа одлучија и јавно да проговорат, а покренати беа и неколку тужби за нелегалните откази. […]

______________________________________________________________________________________________________

Кој има пари нека си ја купи – АБ канал цел ден врти оглас

Телевизија АБ канал се продава – информации на следниот телефон. Овој оглас цел ден е на фреквенцијата на АБ канал. Откако вчера Газдата Бојо Андревски ги собрал вработените на состанок и им објавил дека тоа им е последниот ден на работа.

______________________________________________________________________________________________________

АБ телевизија се затвори – вработените распуштени денес

АБ телевизија се затвори. Газдата Бојо Андревски денеска ги собрал вработените на состанок и им објавил дека ова им е последниот ден на работа.

______________________________________________________________________________________________________

Канадски новинар го праша Груевски – Европа може да учи од Македонија – што барате тогаш во ЕУ?

Премиерот Никола Груевски е во лов на инвестиции во Канада. Освен остварените средби со инвеститорите Груевски разговараше и со новинарите. Даде интервју и за познатата телевизија која информира исклучиво за бизнис вести БНН – (Business news network)

______________________________________________________________________________________________________

Намалени хонорари за дописниците, избркани сниматели – сеча на работници во Канал 5?

Што се случува во медиумите и до кога медиумските работници ќе се третираат како да се од улица???

______________________________________________________________________________________________________

Директорот на CNN – Џим Волтон си даде оставка

Најголемиот пад на рејтингот на некогаш најмоќната и најгледана телевизија во Америка и светот, ЦНН, беше причина за заминување на Џим Волтон од директорското место на оваа телевизија.

______________________________________________________________________________________________________

Ова е официјалниот – промо спот за новата Југословенска телевизија – ЈРТ

  Југословенската радио и телевизија ќе емитува програма на интернет. Иницијaторите велат дека веќе имаат волонтери од Сараево, Белград, Загреб, Љубљана, Скопје, Приштина и Нови Сад. Ова е официјалниот – промо спот за новата Југословенска телевизија – ЈРТ

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Паднал во несвест во среде емисија – политичарката не му помогнала

За време на една телевизиска емисија во Австралија, на еден од учесниците му се слошило и паднал во несвест. Гостин во емисијата била и политичарка, преставник во австралискиот парламент која не мрднала со мал прст.

______________________________________________________________________________________________________

Уште еден атак врз новинарите – избркани 3 новинари од Канал 5

Тројца новинари од спортската редакција на Канал 5, добија откази. Се работи за речиси комплетна чистка на спортската редакција на оваа телевизија.

______________________________________________________________________________________________________

Популарниот презентер на CNN призна – јас сум геј

Во емаил исрпатен до новинарот Andrew Sullivan кое беше во целост објавено на Дејли Беаст, презентерот – анкер на централните вести на CNN  Anderson Cooper признава дека е геј ,, бев, сум и секогаш ќе бидам геј и неможам да бидам посреќен, позадоволен од себе и горд,, напишал презентерот.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1