Уште едно училиште во Чаир доби ново име – 7 март стана Адем Јашари


Општина Чаир дала зелено светло училиштето да го носи името на Косоварот, еден од основачите на ОВК убиен од српските сили во 1999 година. објави канал 5.

Училиштето пред само неколку години од Даме Груев било преименувано во Седми март, ден на наставниците Албанци, но ова училиште од денес повторно со ново име, Адем Јашари

И за ова училиште инспекторите ќе утврдуваат дали е незаконски поставена таблата. уште си стојат таблите и на 4 училишта во Чаир преименувани неодамна, а досега не е побарана полициска асистенција.

На директорите им е даден рок од осум дена сами да ги тргнат таблите.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1