Tag Archives: cair

Гинеколог од Чаир усмртен од струен удар во клиниката

Мртвото тело на лекарот било пронајдено во просториите на бањата за вработените околу 10 часот во саботата.

______________________________________________________________________________________________________

Во Чаир направиле џамија во зграда – тука се молат од Рамазан

Муслиманските верници во Чаир направиле импровизирана џамија во приземјето на зградата на улицата Емин Дураку, пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Меџити не ги дава таблите – ако ги симнеле во бетонот ќе ги изгравирал албанските имиња

  „Ако некој се дрзне со полиција да ги тргне таблите, тоа ќе биде чиста глупост. Ќе поставиме нови табли или ќе ги изгравираме новите имиња на ѕидовите на училиштата“ – пренесува весникот Дневник

______________________________________________________________________________________________________

Прекршочни пријави и предлог за смена за директорите кои ги преименуваа училиштата во Чаир

Државниот просветен инспекторат поднесе прекршочни пријави против директорите на 4 те училишта во Чаир кои противзаконски ги променија имињата на училиштата и ги сменија таблите пред стартот на новата учебна година.

______________________________________________________________________________________________________

На­мес­то таб­ли­те, во Чаир отс­тра­не­та бис­та­та на Рај­ко Жин­зи­фов

Таблите на преименуваните училишта во Чаир си стојат. Единствено што е отстрането е бис­та­та на ма­ке­дон­ски­от пре­род­бе­ник Рај­ко Жин­зи­фов,, пишува Дневник

______________________________________________________________________________________________________

Уште едно училиште во Чаир доби ново име – 7 март стана Адем Јашари

Општина Чаир дала зелено светло училиштето да го носи името на Косоварот, еден од основачите на ОВК убиен од српските сили во 1999 година. објави канал 5.

______________________________________________________________________________________________________

Таблите од училиштата во Чаир ќе се симнат – дециден министерот Кралев

  Министерот Панче Кралев, денеска дециден Општина Чаир нема добиено согласнот за преименување на училиштата, а за тоа е надлежно министерството за Образование.

______________________________________________________________________________________________________

Чаир провоцира – сепак ги прекрсти училиштата – таблите поставени

Иако надлежните децидно упатија порака дека менувањето на имињата на училиштата и поставувањето табли е незаконско, денеска 4 училишта во Чаир осамнаа со нови табли, со албански имиња.

______________________________________________________________________________________________________

Откриена возраста на момчињата кои го запалија македонското знаме?

Иако се уште не е познат идентитетот на момчињата кои вчера вечер го запалија македонскотот знаме, од полицијата денеска излегоа со информација дека трагаат по две момчиња на возраст од 17 до 20 години.

______________________________________________________________________________________________________

Запалено македонското знаме во Чаир

Вечерва околу 23 часот македонското знаме било запалено пред општинската зграда на локалната самоуправа во Чаир.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1