Archive by Author

Седум најглупави начини на случајно самоубиство (Видео/Фото)

1. Предолг шал Во 1920-тите, танчерката Исидора Данкан претставувала пример за неверојатна убавина благодарејќи на нејзиниот долг врат.

______________________________________________________________________________________________________

Колку тежи сенката? (Видео)

Сенката не може да се стави на вага и да се измери, но материјата врз која што таа паѓа – може. Светлината поседува енергија и кога таа се емитира врз некој предмет, истиот е за многу малку подтурнат од неговата првобитна положба.

______________________________________________________________________________________________________

Откриен непознат цицач во Сибир, многу близок на човекот

Руски научници изнесоа неверојатно тврдење дека благодарение на ДНК тестовите го откриле крзното на непознатиот цицач кој е во блиска врска со човекот.

______________________________________________________________________________________________________

Претворил авион во градинка

Еден воспитувач од грузијскиот град Рустави, се сетил на необичен начин да ги забавува децата, а притоа и да ги научи на нешто – претворил стар авион во градинка.

______________________________________________________________________________________________________

Facebook тестира нов дизајн на Timeline, дознајте за што станува збор

На новиот Timeline, објавувањата на корисниците ќе се прикажуваат само од лева страна  на која ќе биде претставен поголем дел од содржината за разлика од десната на која ќе се наоѓаат фотографиите, апликациите, последните активности и слично.

______________________________________________________________________________________________________

Најчудните фестивали на светот (Фото)

Во светот постојат многубројни музички фестивали, првенства и натпревари, и токму кога сме помислиле дека сме виделе се и дека нема ништо ново што може да се измисли, се појавуваат некои работи кои не изненадуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Фреските на Микеланџело во Систина слават 500-ти роденден

Фреските на Микеланџело на таванот на Систинската капела денес го слават својот 500-ти роденден, а Ватикан предупреди дека еден ден може да се ограничи бројот на посетители кои доаѓаат, со цел да се заштити едно од чудата на западната цивилизација. Систинската капела е без сомнение една од најпосетените во светот. Со подемот на масовниот туризам, […]

______________________________________________________________________________________________________

,,Плукнат Арафат,, – Заработува за живот како негов двојник

Носот му е малку накривен, брадата ретка и седа, усните напучени, очите му сјаат, а облечен е во зелена воена униформа и има бело-црна марама на глава и понекогаш усните му затреперуваат како на Арафат во последните години од неговиот живот.

______________________________________________________________________________________________________

Дете кое се удавило оживеало по еден час откако го извадиле од езеро

Едно сончево неделно попладне, март оваа година, додека родителите му го подготвувале ручекот, избегал од дадилката која го чувала и паднал во езерцето во дворот. Иако има сериозни оштетувања на мозокот, Јаго закрепнува.

______________________________________________________________________________________________________

Мистерија на скелетот на Селам – нашите предци кои се пентареле по дрва

Некои откритија не престануваат да се надоградуваат. Селам, скелетот фосил кој припаѓа на три годишен женски Австралопитекус афаренсис кој беше откриен од страна на кураторот на Академијата за антропологија, Зереј Алмсегед во 2000-та година во неговата родна Етиопија повторно носи нови информации за нашите предци.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1