Archive by Author

Живеат еден на друг над глава – најгусто населената населба во светот (Видео)

Kowloon Walled City се смета за едно од најгусто населените места на светот, лоцирано во населбата Коулун, Хонг Конг. Иако бил изграден на ничија земја, без своја влада и без полиција, во него владеел строг ред.

______________________________________________________________________________________________________

Колку чини секс со жиголо?

Жиголо е термин кој се користи за млади мажи кои им наплаќаат на жените за секс. Еден од нив, Маркус, вели дека често тие бараат само малку нежност, внимание и разговор.

______________________________________________________________________________________________________

Џабе диета ако јадете ноќе – Не е важно само што се јаде, туку и кога се јаде

Масните клетки задржуваат вишок енергија и му ги сигнализираат енергетските нивоа на мозокот. Новото истражување на д-р. Георгос Паскос покажува дека изолирањето на CLOCK генот Arntl, познат и како Bmal1, од масните клетки, предизвикува дебелеење кај лабораториските глувци со променување на времето за оброк кога овие ноќни животни обично јадат. Ова истражување помогна во објаснувањето […]

______________________________________________________________________________________________________

Ослабела 76 килограми, а јадела се

Сакам вистинска храна како што е месо, пити и се со компири и од тоа не морав да се откажам

______________________________________________________________________________________________________

Зошто техниката се расипува точно по истекот на рокот? има вградено чипови за расипување

  Голем број на фирми во своите производи намерно вградуваат делови со лош квалитет. Производителите со тоа штедат на производството, а побарувачката се создава автоматски.

______________________________________________________________________________________________________

Јадеме храна полна отрови

Како резултат од големата употреба на хемикалии, токсините се задржуваат во растенијата, а потоа завршуваат во нашите организми

______________________________________________________________________________________________________

Нов материјал штити од куршуми и микрометеорити

Тестовите на наноструктурата на новот материјал покажуваат дека тој може да претставува добар штит од куршуми и микрометеорити.

______________________________________________________________________________________________________

Истражувајќи ја Вселената, наишле на нова Земја (Видео)

На оддалеченост од 42 светлосни години, околу ѕвездата ХД 40307 кружи планета за која што строномите веруваат дека би можела да биде новата „Земја“

______________________________________________________________________________________________________

Британија окупирала 90 одсто од земјите во светот

Од околу 200 земји кои што постојат на светот, само 22 никогаш не ја претрпеле британската инвазија. Само мал број од земјите кои низ историјата се нашле на мапата на британските напади, биле претворени во формални колонии.

______________________________________________________________________________________________________

Риба што гледа топлина – има инфрацрвен вид

Научниците од Универзитетот Бон изјавуваат за Naturwissenchaften дека рибата циклид Pelvicachromus taenitus може да гледа топлина. Тоа и овозможува да гледа и да лови плен во плитките Африкански води, како што се ракчиња кои одбиваат инфрацрвена светлина.

______________________________________________________________________________________________________

200 Години од бајките со кои растат сите деца – бајките на браќата Грим

Некогаш одамна си живееле двајца браќа, Јакоб и Вилхелм Грим, кои објавиле книга со бајки заедно во 1812 година со која што станале познати. За да се одбележат 200 години од првата едиција на ‘Children’s and Household Tales’ во 2012, се одржуваат бројни културни настани и проекти во чест на бајките на Браќата Грим.

______________________________________________________________________________________________________

Билка која спречува настанок на рак на бели дробови

Состојката која ја содржи растението “mundulea sericea” со потекло од Мадагаскар, би можело да помогне при спречување на појава на рак на бели дробови кај долгогодишните пушачи, известуваат од Центарот за истражување на рак „Андерсон“ во Хјустон, на Универзитетот во Тексас, предводен од Ли Хо-Јанг.

______________________________________________________________________________________________________

Пиперката полна со лековити својства – што се лечи

Ниската енергетска вредност на пиперка е погодна за нискокалорична диета, а покрај тоа, таа е богата со лековити состојки и е одличен борец против многу болести.

______________________________________________________________________________________________________

Човечкото тело може да ја предвиди иднината?

Човечкото тело може да предвиди случки од иднината, покажуваат резултати од истражувањето објавено во весникот “Frontiers of Perception”.

______________________________________________________________________________________________________

Рак на дојка: Осум работи кои можете да ги направите за да го спречите

Ова се неколку совети за присвојување на здрави навики кои би спречиле појава на сериозни болести

______________________________________________________________________________________________________

Места за хорор одмор (Видео/Фото)

Ако некогаш сте биле на места кои ви делувале застрашувачки, подгответе се да видите нешто уште пострашно- од напуштени градови и забавни паркови до заборавени подземни тунели и лудници.

______________________________________________________________________________________________________

Кои се најпросперитетните земји во светот (Видео/Фото)

„Legatum Institute“ објави листа на најпросперитетни земји во светот, а Македонија се нашла на 75-тото место.

______________________________________________________________________________________________________

Девојчето со ново лице (Видео)

Предупредување – видеото содржи вознемирувачки снимки Port-Au-Prince, Хаити – Малата Марли Кесус (13) боледува од многу малку позната болест која предизвикува неконтролиран раст на коските на нејзиниот череп, деформирајќи и го лицето до тој степен што таа не може да јаде, не може да зборува, не може да дише без вградената цефка во нејзиниот врат, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1