Archive by Author

Чајо, Углеша и Хасан: Црногорците ги именуваат циклоните по бабите и дедовците

„Чајо“ на црногорците им донесе снег и ниски температури и ја актуелизираше темата за именување на циклоните – трендот започнал пред неколку години на форумот на Хидро-метеоролошкиот завод кој во својот „регистар“ содржи обични, духовити, застрашувачки имиња па дури и имиња на баби.

______________________________________________________________________________________________________

Филмаџијата откри нови морски видови никогаш досега видени (Фото)

Најдлабоките места на планетава најверојатно ги кријат одговорите за потеклото на животот на Земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Бабата со тетоважа – си ја истетовирала цела глава зошто ја изгубила косата (Фото)

Кому му треба перика кога постојат вакви неверојатни тетоважи? Ан МекДоналд, 60, докажа дека не ви е потребна коса за да изгледате супер. Бабата од Единбург страда од алопециа и поради тоа таа е сосема ќелава последниве 3 години. 

______________________________________________________________________________________________________

Студенти со технологијата на Тесла направиле електричен автобус (Видео)

Универзитетот во Јута (USU – Utah State University) го претстави првиот од ваков вид електричен автобус кој се полни преку безжична технологија, на 15-ти ноември оваа година.

______________________________________________________________________________________________________

Како изгледа да не мислите на ништо?

Уметникот Густав Мецгер го поврзал неговиот мозок со роботизирана вајарска машина која создава скулптура зависно од неговите мисли. И очајно се обидувал да не мисли на ништо.

______________________________________________________________________________________________________

Гејша – ама машко!! Синот на гејша оди по стапките мајка си (Видео/Фото)

Во денешна Јапонија, гејша изведувачите се вистинска реткост надвор од висококласните области за забава во големите градови и одморалиштата со топли извори.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ја фотографирал неговата смрт наместо да му помогне

Фотографијата која се најде на насловната страна на вчерашниот број на New York Post ги запрепасти читателите и привлече внимание и остри дебати околу постапката на нејзиниот автор.

______________________________________________________________________________________________________

Тврдат дека може да се научи јазик за 10 дена

Повеќето луѓе ги гледаат бенефициите од изучувањето на странски јазик: Можете да патуваат во странство и се чувствуваат удобно, да биде попродуктивен вработен на денешниот конкурентен пазар на труд, и да уживате во многуте култури што ве опкружуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Одгледани во дивина: Морничави приказни за деца кои биле одгледани од животни (Видео)

  Момчето кое го одгледале мајмуни и девојчињата Амала и Камала кои биле одгледани од волчица се само некои од примерите кои ги потврдуваат истражувањата дека животните честопати се подобри родители од луѓето.

______________________________________________________________________________________________________

Првата жена на која и беше трансплантирана матка ќе има бебе

Жената на која и беше извршена трансплантација на матка за прв пат во историјата, ќе биде оплодена ин витро, во обид да го исполни својот сон да стане мајка.

______________________________________________________________________________________________________

Заборавете на Gangnam, доаѓа новата интернет сензација: Aircraft Carrier Style (Видео)

Aircraft Carrier Style е новото лудило кое ги зарази кинезите. Милиони кинези поставија на интернет свои фотографии како ги изведуваат овие движења.

______________________________________________________________________________________________________

5 Причини зошто да бидете исплашени од компјутерите кои денес можат да читаат лица

Можноста на компјутерите да препознаваат лица денес е толку честа што дури и вашиот Xbox Kinect може да го стори истото, да ве логира во моментот кога ќе застанете пред него. Изгледа како прилично безопасен пронајдок – ако ништо друго, ќе ви зачува неколку секунди кога вашата идна куќа ќе препознае дека вие сте на […]

______________________________________________________________________________________________________

Никој не сака потстанари со бебиња, кучиња и труби

  Иако во ова време од годината луѓето имаат проблем да најдат стан за изнајмување затоа што во изминатите месеци  студентите „изнајмиле се што е добро“, постои категорија на потстанари на кои ситуацијата им е уште потешка. Ако имате бебе, домашно милениче, гитара или труба, ќе ви потребна биде многу среќа за да пронајдете стан.

______________________________________________________________________________________________________

Научници го открија долго изгубениот антички град Ву

Кога еден археолошки тим го започна истражувањето на полињата во Муду (Џијансу, Кина) во 2009, открија дека се работи за остатоци од антички град, а понатамошната истрага покажува дека овој подземен град има историја подолга од 2,400 години.

______________________________________________________________________________________________________

Си ја лечи болната ќерка со марихуана

Седумгодишната Мајкајли Комсток боледува од леукемина, а нејзината мајка дневно и дава по 10 џоинта за да и ја олесни хемотерапијата. Таткото на девојчето се обидува да ја спречи мајката затоа што е загрижен од последиците.

______________________________________________________________________________________________________

Mount Doom, Einstein Crater и Arrakis Plains: Нај „geeky“ имиња на места во Сончевиот Систем

Древните цивилизации ни ги дале имињата на планетите во нашиот сончев систем. Но како што модерните научници стануваат позапознаени со овие тела и нивните месечини, се јавува потреба од имиња за карактеристиките на нивната површина.

______________________________________________________________________________________________________

Фер или нефер? Дури и мајмуните препознаваат кога не се еднакво платени (Видео)

Си ја извршуваш работата и платен си за тоа. Животот е добар, нели? Освен ако си мајмун и гледаш како другарчето ти е подобро наградено за идентично завршена задача.

______________________________________________________________________________________________________

Фотографии од човечко тело во движење

  Јапонскиот фотограф Шиничи Марујама е автор на интересна серија од фотографии наречена “Nude”. Секоја фотографија покажува апстрактна фугура со месо-боја која фсушност е гол субјект кој танцува пред камера.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1