Archive by Author

Oгромна стаклена пирамида откриена во центарот на Бермудскиот триаголник

Бермудскиот триаголник, најголемото мистериозно место, некогаш и смртоносно, со децении било цел на истражувачите, кои сакале да го откријат лавиринтот на мистерии скриени длабоко во ова енигматско место на Земјата. Некои шпекулираат дека бизарните временски аномалии, исчезнувањата и чудните феномени може да бидат објаснети со природните појави. Други инсистираат на моштите на напредната непозната култура, […]

______________________________________________________________________________________________________

Зошто добивате ГРЧ

Постојат многу причини за појавата на грчеви, но најчесо е заморот. Покрај заморот, грчевите можат да бидат предизвикани и од слабата циркулација, а тоа се грчеви кои се појавуваат во текот на ноќта, додека спиете и кога температурата на телото е малку пониска од вообичано, додека сте активни. Грчевите може да се случат кога едно […]

______________________________________________________________________________________________________

Пчелин отров го продаваат за 70.000 евра килограм

Пчелиниот отров е чист продукт од организмот на пчелите, ги заштитува капиларите, го зголемува приливот на крв кај заболените органи и ги намалува болките. Дава одлични резултати во лечењето на 40 различни автоимуни заболувања, а особено кога станува збор за мултиплекс, склероза, псоријаза, ревматизам, артритис. Пчеларот од Босна и Херцеговина, Сулејман Јакуповиќ, се занимава со […]

______________________________________________________________________________________________________

Рускиот доктор самиот се оперирал – немало друг лекар, а имал напад на слепо црево

Леонид Рогозов, доктор на шестата советска експедиција на Антарктикот, во април 1961, на 27-годишна возраст, на себеси извршил операција на слепото црево користејќи локална анестезија со помош само на еден инженер и еден метеоролог. Во 1961 година, Рогозов бил стациониран во новоизградените руски бази во Антарктикот. Во истата се наоѓале 12 мажи и сите биле […]

______________________________________________________________________________________________________

ТРЕТО ОКО симболот на Масоните и Илуминати – еве што е неговото значење

Трето око исто познато како и внатрешно око, е мистичен и езотеричен концепт кој се однесува на шпекулативно невидливо око, кое овозможува перцепција надвор од обичните погледи. Во одредена драматична духовна традција, како хиндуизмот, третото око се однесува на портата која води кон внатрешна рамка и простор на повисока свест. Во духовноста на новата доба, […]

______________________________________________________________________________________________________

Секој ден нашето тело прави 6 работи за кои науката нема објаснување

Човекот ја има искачено највисоката планина, се има нурнато до најдлабокото и најмрачно океанско дно, но има една граница која што до ден денес, во голема мера, останува мистерија за сите нас, а тоа се нашите тела. Постојат секојдневни феномени, кои човек ќе си помисли, морале да бидат објаснети пред многу векови. 6. Прозевање Чинот […]

______________________________________________________________________________________________________

Анонимуси прават свој интернет медиум – ќе ,,фрчат,, афери, снимки и корумпирани политичари

Хакерската група Анонимуси одлучила да покрене сопствен медиумски канал. Подгрупата Анонимуси под име „Your Anon News“ за ваквиот проект собрала донација од 54,688 долари. „Your Anon News“ може да се следи на Твитер по налог @YourAnonNews и може да ја гледаат повеќе од милион луѓе. Медиумскиот канал Анонимуси, работи на теми кои ги игнорираат главните […]

______________________________________________________________________________________________________

Дали кашлањето може да ви помогне при срцев удар ако сте сами

Кашлањето може, и тоа само теоретски, наводно да му овозможи мала шанса на човекот при губењето на свеста, да остане уште толку свесен, за да може да повика доктор. Но, експертите се доста скептични дека и тоа е возможно. Имено, губењето на свеста, доаѓа поради забавената или прекината циркулација на крвта, а тоа значи дека […]

______________________________________________________________________________________________________

24 год маж починал во канцеларија од премор и стрес

Дваесет и четиригодишен работник од Пекинг, почина откако работел еден месец прекувремена работа за меѓународно рекламирање во една фирма. Ли Јуан, вработен во канцеларијата на Пекинг за меѓународно рекламирање, во секторот за маркетинг и односи со јавноста преку агенцијата Oglivy Q & Mather, наводно, доживеал ненадеен срцев удар на 14 мај. Тој работел прекувремено цел […]

______________________________________________________________________________________________________

Kако девојка од британско воено семејство стана тренер на Ал Каеда (Фото)

Како и милиони други млади жени, така и Саманта Лутвејт (29) сака времето да го минува на социјалните мрежи. Сепак за разлика од поголемиот дел од своите врсници, таа на друштвените мрежи не зборува за музиката, модата или за забава, туку за најозлогласената терористичка мрежа во светот. Во моментов е на обука во терористичките ќелии […]

______________________________________________________________________________________________________

Рецепт за излез од криза – Ако работното време е 6 часа ќе нема невработени

Како што велат експертите, глобалната криза наскоро ќе заврши. Луѓето полека се навикнуваат да живеат во околностите кои подразбираат „црнечка“ работа, за да би го задржале работното место. Никој повеќе не смее ни да праша за работното време, важно е да се работи. Но, можеби сепак постои решение кое целосно би ги смениле нашите животи. […]

______________________________________________________________________________________________________

Видови главоболка и како да ги лечите

Причина: Покрај тензијата и главоболката е честа појава, а причините се прилично распостранети. Истите се предизвикани од анксиозност, замор на очите, кофеинот, храната, малиот одмор, лошото држење на телото, стресот, гладдта, или нешто друго кое што го пореметува вашиот дневен распоред. Тензијата и главоболките исто така обично се создаваат по конзумирање на доста алкохол во […]

______________________________________________________________________________________________________

Кока Кола ќе мора да стави на етикетата предупредување за РАК?

Во јануари, во државата Калифорнија, на листата на хемикалии кои предизвикуваат рак, беа ставени состојки кои се користат во пијалоци, нешто од што се крена голема прашина во прехранбената индустрија во САД. Според голем број на извештаи, Кока Кола, Пепси, па дури и целата прехранбена индустрија има обврска да ги предупреди потрошувачите, обележувајќи на етикетите […]

______________________________________________________________________________________________________

Омаира 13 год девојче – 3 дена под вода, агонија и болка – нејзината смрт одекна во светот

Омаира Сначез е 13 годишното девојче кое што загина во Армеро во Колумбија, од ерупцијата која се случи во 1985 година на вулканот Невадо дел Руиз. Вулканските остатоци кои беа мешавина од мраз, убија повеќе од 25,000 луѓе и целосно го уништија Армеро и уште 13 други села. Откако нејзиниот дом беше срушен, таа се […]

______________________________________________________________________________________________________

Боливија прва Мекдоналдс слободна земја – затворени сите ресторани

Боливијците станаа првата Латинска Американска нација, која повторно има свој Мекдоналдс. По 14 години кампањи и промоции на оваа компанија во оваа земја, во 2002 година, осумте боливиски ресторани, во поголемите градови на Ла Паз, Кочабама и Санта Круз де ла Сиера беа затворени. Мекдоналдс го служеше својот последен хамбургер во Боливија, откако беше објавен […]

______________________________________________________________________________________________________

Работа од 9 до 5 – модерно ропство кое ни го украде животот

Генерациите родени во седумдесетите години имаа можност да добијат работа веднаш по завршувањето на школувањето и да работат во три смени – од седум до 15, од 15 до 23 и од 23 до седум часот утрото, ( со посебна корист за ноќната смена). Денес, ваквото работно време е речиси незамисливо. Во повеќето компании се […]

______________________________________________________________________________________________________

Прпа бато: Силувач скокнал во река полна крокодили – полицијата ја прекинала потерата (Видео)

Затвореник обвинет за силување избегал од затвор. За да им избега на полицајците тој скокнал во река полна крокодили – Полицајците не тргнале по него бидејќи имало ризик да се удават или пак да ги изеде крокодил. На овој начин полицијата ја оправдала својата одлука дека не можеле да продолжат со потерата по сексуалниот престапник […]

______________________________________________________________________________________________________

6 работи за храната која ја јадете секој ден кои (НЕ)би требало да ги знаете

Доколку се подготвувате да јадете, а немате силен желудник, прескокнете го текстов, бидејќи храната повеќе нема да ја гледате со исти очи како досега. 1. Просечниот посетител на ресторани за брза храна, годишно јаде по 12 срамни влакна Повеќе не треба да се грижите дали ќе најдете долго црно влакно од коса во вашиот оброк. […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1